Stomia

Zmiany skórne okolicy okołostomijnej – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Ewa Jackowska, pielęgniarka stomijna, oddział chirurgii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Skóra pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Jednym z jej najważniejszych zadań jest ochrona narządów wewnętrznych przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Dodatkowo,u pacjentów z wyłonioną stomią skóra jest jednym z głównych elementów pozwalających prawidłowo zabezpieczyć przetokę.

Bardzo ważne jest miejsce chirurgicznego wyłonienia jelita, istotny jest kształt brzucha, napięcie mięśni, obecność blizn i innych ran. Jednak, aby dobrze przykleił się sprzęt stomijny skóra dookoła stomii musi być zdrowa. Warto dbać o to szczególne miejsce na ciele stomika. Dbać, to znaczy zapobiegać jakimkolwiek powikłaniom skórnym, tj. zaczerwienieniom, odparzeniom, nadżerkom, alergiom i rozrostowi ziarniny w miejscu zrostu śluzówkowo-skórnego. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do powstania niekorzystnych zmian skórnych, należy je odpowiednio zdiagnozować i z zastosowaniem dostępnych środków pielęgnacyjnych, wyleczyć.

ZIARNINA
Ziarnina (czyli nowo powstała tkanka łączna zawierająca bogatą sieć naczyń włosowatych, która wypełnia ubytek powstały po uszkodzeniu tkanki – przyp. red.) poprzez swoją wilgoć zmniejsza zdolność przylepną skóry i może powodować krwawienia. Zalecanym postępowaniem w takim przypadku jest wizyta w poradni chirurgicznej lub poradni stomijnej. Doświadczona pielęgniarka stomijna będzie pomocna w takim momencie życia niedoświadczonego stomika. Samodzielne, niewłaściwe postępowanie polegające na przypalaniu zmienionego miejsca dostępnymi preparatami, może spowodować oparzenia i w następstwie trudno gojące się rany.

ZACZERWIENIENIE
Zaczerwienienie skóry wokół stomii może być spowodowane zbyt dużym otworem w przylepcu stomijnym, jak również podciekaniem treści jelitowej lub moczu pod pierścień przylepca. W takim przypadku należy odpowiednio dopasowywać średnicę otworu do średnicy stomii. Pacjent powinien wiedzieć, że stomia może zwiększać swoją wielkość pod wpływem leków i koniecznych – w przypadku dalszego leczenia – metod diagnostycznych (kontrast). Błędem jest też postępowanie dążące do wyboru sprzętu stomijnego tylko z gotowym otworem, bez możliwości jego modyfikacji i samodzielnego docięcia. Zaczerwienioną skórę należy dokładnie umyć, osuszyć, zastosować krem przeciwko odparzeniom, nadmiar wilgoci powinniśmy posypać pudrem, odczekać a następnie usunąć resztki. Na koniec trzeba nałożyć pastę uszczelniającą i przykleić worek.

W przypadku niepokojących zmian pamiętaj o kontakcie z pielęgniarką stomijną.

NADŻERKA
Nadżerki spowodowane są długotrwałym podciekaniem treści jelitowej. Są to uszkodzenia naskórka przybierające wygląd pęknięć, ubytków skóry. Postępowanie w takim przypadku uzależnione jest od głębokości i wielkości uszkodzenia naskórka. W przypadku głębszych ubytków konieczne może być zastosowanie pod przylepiec specjalistycznych opatrunków. Jeśli zaś są to płytkie pęknięcia to wystarczające są: puder, pasta bezalkoholowa uszczelniająca i odpowiednio dopasowany sprzęt stomijny.

UCZULENIE – REAKCJA ALERGICZNA
Uczulenie na przylepiec lub środki pielęgnacyjne to nie tylko zmiany w kolorze skóry. Alergia może przybierać postać wysypki, drobnych krostek i prawie zawsze powoduje dyskomfort pacjenta. Nieprzyjemne odczucia to swędzenie, pieczenie, szczypanie. Należy wówczas pamiętać, że niektóre leki i preparaty wykorzystywane do diagnostyki (np. kontrast) mogą powodować zmiany w wyglądzie okolicy okołostomijnej. Taka zmiana po wyeliminowaniu środka drażniącego powinna stopniowo ustąpić.

PAMIĘTAJ! Z każdą niepokojącą zmianą na skórze pod przylepcem worka stomijnego można sobie poradzić. Współcześnie istnieje cała gama produktów pielęgnacyjnych, które zapobiegają powikłaniom skórnym wokół stomii, ale także potrafią je doskonale wyleczyć.

Przeczytaj także...

Comments are closed.