Bądź aktywnyHistorie pacjentówStomiaStyl życia

Zawsze warto podejmować refleksję na temat własnych potrzeb

Nina Kozłowska “CUDziewczyna” – Ambasadorka Coloplast

„Jedyną stałą w życiu jest zmiana” – Heraklit z Efezu

Wiosna jest idealnym czasem na zerknięcie do swoich szaf i zrewidowanie tego co i w jakiej ilości będzie nam potrzebne. Chowamy grube swetry i puchowe kurtki, ale nierzadko zostawiamy sobie po jednej sztuce na wypadek nagłej zmiany temperatury w postaci chociażby nocnych przymrozków. W końcu to żadna przyjemność skrobać szyby w samochodzie bez rękawiczek czy przemoczyć w zlewnym deszczu jasne, zamszowe buty.

Podobnie w przypadku ubrania dla naszej stomii, w postaci ulubionego sprzętu stomijnego, warto co jakiś czas upewnić się, że w dalszym ciągu pasuje do zmieniających się okoliczności. Często nie zdajemy sobie sprawy w jak dużym stopniu podejmowane przez nas aktywności lub też zmiany naszej dotychczasowej rutyny potrafią wpłynąć na komfort noszenia worka. Niekiedy modyfikacje te będą bardzo wyraźne i nietrudne do przeoczenia- przykładem może być podjęcie nowej aktywności sportowej, wykupienie karnetu na basen czy zapisanie się na sporty walki. Innym razem będzie to zmiana pracy z takiej, w której głównie siedzieliśmy na bardziej aktywną, jeszcze inną adopcja psa, z którym trzeba będzie przecież wychodzić na dwór zwiększając jednocześnie średnią ilość robionych codziennie kroków. Możemy też wyszczególnić wyjątkowo subtelną kategorią zmian, które będą mieć trudny do uchwycenia charakter jak np. przemijający czas, w konsekwencji którego mierzymy się z uwrażliwieniem skóry, utratą jej elastyczności czy wahaniami wagi (szczególnie na skutek sytuacji stresowych). Ostatecznie z czasem może dochodzić również do zmiany naszych osobistych preferencji co do estetyki, struktury użytych materiałów czy ilości możliwości jakie daje nam określony sprzęt.

W odpowiedzi na ewolucję tych potrzeb przychodzi okresowa ewaluacja, czyli ponowne sprawdzenie jak się czujemy z dotychczasowym wyborem sprzętu stomijnego. Osobiście lubię wrócić do pytań, które mi to zadanie umożliwiają, oto kilka z nich:

 Jak mi jest z obecnym sprzętem stomijnym?

Czy podczas wszystkich podejmowanych przeze mnie aktywności jest mi wygodnie?

Kiedy odczuwam ewentualny niepokój o stan mojego worka?

Czy moja skóra jest w dobrej kondycji?

Co jest dla mnie istotne w wybieranym sprzęcie?

Czasami chwila pogłębionej refleksji nad swoimi potrzebami i możliwościami ich zapewnienia daje na tyle szerokie spektrum informacji, że wyczerpuje tematykę i pozwala na samodzielne rozwiązanie zagadnienia. Bywa również i tak, że nie mamy w sobie przestrzeni lub zdolności do przeprowadzenia podobnej analizy, jako że w tym procesie musimy podjąć dwóch ról jednocześnie – badacza i osoby badanej. Na szczęście taka sytuacja nie musi kończyć się w przykry sposób. Istnieją gotowe narzędzia, jak np. BodyCheck, które umożliwiają przeprowadzenie wspomnianej analizy za pomocą starannie dobranego zestawu pytań i grafik, które w bezpieczny sposób przeprowadzą Cię przez cały proces. Dodatkowo, na koniec badania zaproponuje gotowe rozwiązania dopasowane do spersonalizowanych potrzeb w taki sposób, aby można było je jak najszybciej wdrożyć i usprawnić codzienne funkcjonowanie.

Na koniec mam kilka dobrych wiadomości: po pierwsze, żadne z dwóch przedstawionych przeze mnie rozwiązań wzajemnie się nie wyklucza, spokojnie można zastosować najpierw jedno, a następnie drugie. Po drugie, obydwa sposoby sprawdzą się przy badaniu potrzeb na własny użytek, ale również przed wizytą u lekarza specjalisty czy pielęgniarki stomijnej – tutaj szczególnie polecam zadanie sobie kilku pytań z mojego osobistego katalogu. W końcu po trzecie, żadna z analiz nie wyklucza podjęcia przez Ciebie kontaktu ze specjalistą w formie telefonicznej czy osobistej- jeśli czujesz potrzebę porozmawiania o swoich trudnościach z drugą osobą, prawdopodobnie takie rozwiązanie może przynieść Ci ulgę. Mam też ostatnią, osobistą radę: niech bycie dla siebie życzliwym i troska o swój dobrostan nie będzie środkiem zarezerwowanym na chwile kryzysu. Włącz samobadanie, sprawdzanie swoich potrzeb i uważność na nie do swojego grafiku na stałe, co pozwoli zminimalizować nieprzyjemne zaskoczenie na skutek następujących zmian. Odpowiednie przygotowanie umożliwi akceptację nieuchronności tych zmian, a to jest naprawdę ogromny krok w kierunku szczęśliwego i zgodnego życia.

 

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój sprzęt stomijny nadal pasuje do kształtu Twojego ciała, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia: BodyCheck (coloplast.pl)

Przeczytaj także...

Comments are closed.