Artykuły numeruDietaStomia

Odżywianie w czasie chemioterapii

Czym są nutridrinki i kiedy je stosować?

Żywienie podczas chemioterapii ma kilka głównych zasad. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje jedna dieta dla pacjentów onkologicznych, bo potrzeby każdego z nich są nieco inne.

Marta Cichowska, Specjalista Telefonicznego Centrum Pacjenta, dietetyk

Dieta przy chemioterapii ma zapewnić siłę i energię do codziennego funkcjonowania oraz walki ze skutkami ubocznymi leczenia. Te niestety mogą być bardzo nieprzyjemne. W zależności od postaci choroby i otrzymywanej terapii chorzy najczęściej skarżą się na takie dolegliwości jak biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, brak apetytu, ból gardła, trudności w przełykaniu. Brak apetytu, a czasem nawet silna niechęć do jedzenia może skutkować niedożywieniem, a to z kolei zmniejsza szanse powrotu do zdrowia.

Podstawy diety w chemioterapii

U chorych onkologicznych występuje zwiększone zapotrzebowanie na białko i kalorie. Jest to związane z faktem, że organizm jest obciążony leczeniem i potrzebuje więcej białka i energii do odbudowy tkanek. Podstawą diety powinny być zdrowe, lekkostrawne produkty, przygotowane w odpowiedni sposób. Bazę stanowią warzywa, owoce, nabiał, jaja, ryby i mięso uzupełnione zdrowymi tłuszczami (np. oliwa z oliwek) oraz węglowodanami złożonymi w postaci kasz, płatków zbożowych, pieczywa.

Kaloryczność posiłków i białko

Z uwagi na stan chorego często trudne jest dostarczenie w diecie odpowiedniej ilości kalorii i białka. Właśnie dlatego najważniejsze w czasie rekonwalescencji jest niedopuszczenie do niedożywienia. Dzięki tzw. leczeniu żywieniowym można temu zapobiegać. Do leczenia żywieniowego należą doustne suplementy diety, często znane jako „nutridrinki” lub ONS od angielski słów “oral nutrition supplements”. W Polsce należą do żywności medycznej specjalnego przeznaczenia, czyli takich preparatów, które zostały przebadane i poparte wynikami badań z wielu publikacji naukowych.

Nutridrinki

Nutridrinki występują w postaci płynnej lub proszku do rozpuszczenia. Są słodko-mdłe w smaku, więc często chorzy rezygnują z ich spożywania. Z uwagi na dużą ilość substancji rozpuszczonych w płynie ich szybkie spożycie może powodować nudności, wymioty lub biegunki. Istnieje kilka zasad związanych z ich spożyciem, które pomogą zniwelować te skutki uboczne. Preparaty pije się wolno, małymi łykami, jeden nutridrink (125 ml) powinno się pić przez 30-40 minut. Można popijać go wodą, dzięki powolnemu spożywaniu zmniejsza się ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości. Przed spożyciem warto je schłodzić w lodówce, są wtedy lepiej tolerowane. Standardowo zalecana ilość to 2 odżywki dziennie wypijane przez 14 dni.

Na rynku istnieje kilku producentów tego typu preparatów. Do wyboru jest także wiele smaków, dlatego nie należy zniechęcać się do ich spożywania po pierwszym niepowodzeniu. Nutridrinki można także delikatnie podgrzewać
oraz dodawać do tradycyjnych posiłków.

Jak łączyć nutridnki z tradycyjnymi potrawami?

• zastąp śmietanę w dowolnej zupie nutridrinkiem o smaku neutralnym
• podmień jogurt w koktajlu lub smoothie na nutridrink o dowolnym owocowym smaku
• wymieszaj nutridrinka z twarogiem i podaj z naleśnikami lub plackami
• dodaj wybrany ONS do owsianki po jej ugotowaniu i wymieszaj całość
• rozlej nutridrinka do pojemniczków na lody i zamroź
• dodaj nutridrink w proszku do wypieku ciast lub babeczek zastępując, częściowo mąkę

Nutridrinki powinny być dobierane indywidualnie do stanu zdrowia każdego chorego. Na rynku dostępne są m.in. nutridrinki dla pacjentów chorujących dodatkowo na cukrzycę, czy borykających się z problemami nerkowymi.
Dlatego stosowanie tych preparatów powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

Naleśniki z dodatkiem nutridrinka i cynamonowy twarożek

Składniki:
Ciasto naleśnikowe:
• 6 łyżek mąki pszennej
• 125 ml nutridrinka w płynie o smaku waniliowym lub neutralnym
• 1 jajko
• szczypta soli
• 2 łyżeczki oleju rzepakowego
Cynamonowy twarożek:
• 250 g sera białego, półtłustego
• 3 łyżki jogurtu naturalnego
• duża szczypta cynamonu
Przygotowanie:
• Mąkę wsypać do miski, dodać jajko, nutridrink i sól. Zmiksować na gładkie ciasto. Dodać olej i ponownie zmiksować.
• Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni. Przewrócić na drugą stronę, gdy spód naleśnika będzie już ładnie zrumieniony i ścięty.
• Ser biały wymieszać z jogurtem i cynamonem.
Można podawać ze świeżymi owocami.

Pamiętaj o:
• regularnym spożywaniu małych porcji posiłków, unikaniu długich przerw w jedzeniu i objadania się, które powoduje przeciążenie układu pokarmowego,
• ograniczeniu przypraw, gdyż mogą podrażniać układ pokarmowy,
• dbaniu o odpowiednią konsystencję jedzenia – najlepiej tolerowane będą dania w postaci musu lub puree.

 

Szukasz porad i innych rozwiązań? Wejdź na stronę Poradniki Stomika (coloplast.pl) i odkryj wiele ciekawych informacji przygotowanych specjalnie dla osób z wyłonioną stomią.

Jeśli mam jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z Telefonicznym Centrum Pacjenta Coloplast pod bezpłatnym numerem 800 300 300.

Przeczytaj także...

Comments are closed.