Artykuły numeruStomiaStyl życia

Nowe zasady refundacji sprzętu stomijnego

W dniu 27 października 2022 r. Minister Zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. Jakie zmiany zostały wprowadzone dla pacjentów oraz osób nowo operowanych?

Wspomniane rozporządzenie znacząco zwiększa limit refundacji na worki i płytki stomijne w kodzie P.99. Dodatkowo wprowadza dodatkowy kod P.141 na „Wyroby stomijne (pasty, pudry, paski, półpierścienie, pierścienie o właściwościach uszczelniających lub gojących, produkty do usuwania sprzętu stomijnego lub do ochrony skóry wokół stomii lub środki zagęszczające luźną treść jelitową)” do kwoty limitu 120 zł na miesiąc, z udziałem własnym pacjenta w wysokości 20% wykorzystanego limitu. Ponadto Minister zadbał również o nowo operowanych pacjentów, dla których ustalił podwójny limit na pierwszy miesiąc po operacji wyłonienia przetoki stomijnej (kod P.99A i kod P.141A).

Co istotne, kryteria przyznawania refundacji w kodzie P.99 zostały rozszerzone. Do obecnie obowiązujących kryteriów: stomia na jelicie cienkim, stomia na jelicie grubym i stomia na układzie moczowym dodano „inne przetoki i stomie wymagające ewakuacji fizjologicznej lub patologicznej treści z narządów (z wyłączeniem nefrostomii)”.

WAŻNE INFORMACJE
Z dniem 1 stycznia 2023 r. pacjenci zaopatrujący się w worki do nefrostomii w kodzie P.98, muszą udać się ponownie do osoby uprawnionej do wystawiania zleceń po nowe zlecenie, ponieważ zlecenia wystawione w roku 2022 tracą ważność. Z nowym rokiem zaopatrzenie dla tej grupy pacjentów jest w kodzie P.97. Pacjentom w ramach tego kodu przysługuje zaopatrzenie do 12 szt. worków do zbiórki moczu z odpływem w limicie 6,50 zł/szt. lub zamiennie 12 worków urostomijnych w limicie 16 zł/szt. W ramach kodu P.98 od nowego roku można zaopatrzyć się w paski mocujące do worków do zbiórki moczu w limicie 25 zł. za komplet (dwie sztuki) raz na 6 miesięcy.

Poniższa tabela przedstawia poszczególne limity refundacyjne i wymagane dopłaty pacjenta:

Opracowanie: Beata Michalska, Młodszy Specjalista ds. Digital Marketingu Coloplast

Przeczytaj także...

Comments are closed.