DietaStomiaStyl życia

Jaka woda zdrowia doda?

Justyna Świątnicka, specjalista ds. produktów, Telefoniczne Centrum Pacjenta Coloplast, fizjoterapeuta

Woda jest niezbędnym elementem życia. O tym, jak bardzo jest ważna przekonujemy się zwłaszcza w obecnych czasach, gdy globalne ocieplenie i susze powodują, że wody zaczyna brakować.

Woda to około 70% składu naszego organizmu. Dzięki niej utrzymujemy odpowiednią temperaturę ciała, a wątroba i nerki mogą skutecznie usuwać toksyny i szkodliwe substancje z organizmu. Właściwe nawodnienie ciała zapewnia również prawidłową pracę jelit i odpowiednie nawodnienie stolca. Pacjenci ze stomią powinni zwracać szczególną uwagę na ilość wypijanych płynów. Woda, którą pijemy, oraz ta zawarta w potrawach, jest „odzyskiwana” z przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego. Pacjenci ze stomią (zwłaszcza ileostomią – stomia na jelicie cienkim) tracą znacznie większe ilości wody niż w czasie przed operacją, dlatego powinni pić jej jeszcze więcej.

Czy wiecie, że odwodnienie ciała zaczyna się już w momencie, gdy pojawia się pierwsze uczucie pragnienia?

Najważniejsze, aby do tego pragnienia nie dopuszczać i regularnie pić wodę – często, ale w małych ilościach. Jej braki prowadzą do odwodnienia organizmu, co może mieć może mieć poważne konsekwencje. Najbardziej ekologicznym i zdrowym podejściem, który przyczynia się do poprawy stanu naszego zdrowia i środowiska jest spożywanie wody z kranu przy korzystaniu z wysokiej jakości filtrów lub lub też wody gotowanej. Warto zrezygnować z butelek z uwagi na zawarty w nich mikroplastik, który może przenikać do wody. Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych mniejszych niż pięć milimetrów. Trafiają one do wody na przykład z odpadów, z plastikowych butelek i nakrętek, a nawet opadów deszczu i śniegu nad zanieczyszczoną okolicą. Według Światowej Organizacji Zdrowia można usunąć nawet 90% mikroplastiku z wody, stosując zaawansowaną filtrację. Choć nie udowodniono negatywnego wpływu spożywania mikroplastiku na organizm człowieka i ciągle trwają nad tym badania, to nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczny. Warto zminimalizować ryzyko jego spożycia.

NAJWAŻNIEJSZY W WODZIE MINERALNEJ JEST SKŁAD:

• Wapń – ważny dla zdrowych zębów, kości oraz mięśni. warto zwrócić uwagę czy jego zawartość jest większa niż 150 mg/l. Warunek ten spełniają: Muszyna Minerale, Kryniczanka, Krynica Minerale, Staropolanka 2000, Muszynianka plus, Galicjanka, Kropla Minerałów
• Magnez – pomocny, gdy dokuczają nam skurcze, przy intensywnym wysiłku lub nerwicy. Polecane wody: Muszynianka plus, Kryniczanka, Galicjanka, Krynica Minerale, Kropla Minerałów, Muszyna Minerale, Staropolanka 2000.
• Sód – na ten składnik muszą uważać osoby z nadciśnieniem lub osoby, które maja dietę ubogą w sód. Wtedy wybieramy wody niskosodowe, czyli takie, które mają go w dawce mniejszej niż 20 mg/l. Należą do nich: Perła Krynicy, Ustronianka Biała, Kinga Pienińska, Nałęczowianka, Jurajska, Cisowianka, Ostromecko
• Wodorowęglany – utrzymują równowagę kwasową w żołądku i jelitach, przyśpieszają przemianę materii. Jeżeli potrzebujemy tych składników to szukamy wód, które mają ich w składzie więcej niż 600 mg/l. Należą do nich: Muszyna Minerale, Kryniczanka, Muszynianka plus, Staropolanka 2000, Krynica Minerale, Galicjanka, Kropla Minerałów

Źródło: Woda. Którą wybrać? Artykuł dostępny w: http://www.konsumentalista.pl/woda-ktora-wybrac/

JEŚLI JEDNAK DECYDUJESZ SIĘ NA PICIE WODY BUTELKOWANEJ, PAMIĘTAJ O KILKU ZASADACH

Najkorzystniejsze dla nas jest spożywanie wód wysoko i średnio zmineralizowanych, ponieważ mogą one uzupełnić niedobory składników mineralnych, dając efekt profilaktyczny lub leczniczy. Przeciwwskazaniem do picia wody wysoko zmineralizowanej są ostre stany chorobowe przewodu pokarmowego i choroba wrzodowa.

A MOŻE ŹRÓDLANA?

Woda źródlana to woda podziemna, która nie różni się właściwościami i składem mineralnym od typowej kranówki, poza tym, że jest pierwotnie czysta. Taka woda nie jest tak bogata w składniki mineralne, jak opisywana wcześniej woda mineralna.

Z GAZEM CZY BEZ?

Istnieje również przekonanie, że woda niegazowana jest dużo zdrowsza niż woda gazowana. Nie jest ono prawdziwe. Woda gazowana może szkodzić jedynie osobom chorym na schorzenia gastryczne i na stany zapalne gardła. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie ma działanie bakteriostatyczne oraz poprawia smak wody, dlatego dla osób zdrowych picie wody gazowanej jest jak najbardziej wskazane.

WODY LECZNICZE NIE DLA WSZYSTKICH

Woda lecznicza to woda podziemna, pierwotnie czysta, która ma bardzo dużo składników mineralnych (min. 1000 mg/l) lub bardzo wysoki poziom jednego, wybranego dla nas składnika. Taką wodę można spożywać tylko po konsultacji z lekarzem.

ILE WODY POWINNIŚMY PIĆ?

Zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od: masy ciała, pory roku, przemiany materii, diety, rodzaju wykonywanych zajęć oraz strefy klimatycznej, w jakiej się znajdujemy. We wszystkich źródłach jest jednak przyjęta pewna norma, gdzie na każdy kilogram masy ciała człowiek powinien spożywać 30 mililitrów wody, czyli ważąc 60 kilogramów jest to 1800 mililitrów (1,8 l). Uwaga! Należy również podkreślić, że tyle powinniśmy wypijać dziennie samej wody. Nie można brać pod uwagę produktów, które działają moczopędnie. Takie produkty jak kawa, czarna herbata, niektóre napoje gazowane zawierają kofeinę lub teinę o działaniu moczopędnym. Po spożyciu tego typu napojów należy później dodatkowo nadrobić „utraconą wodę”. Przykład: wypijamy jedną szklankę kawy, zatem później musimy wypić o jedną szklankę wody więcej, niż wskazuje norma. Alkohol także ma właściwości moczopędne, a więc spożywanie np. piwa i wina, pomimo że są to płyny, również prowadzi do odwodnienia organizmu. Zapotrzebowanie na wodę rośnie również wtedy, gdy mamy problemy ze zdrowiem, np. przy gorączce, wymiotach, biegunce. Większe zapotrzebowanie na wodę mają kobiety karmiące piersią. Ponadto, powinny one spożywać wody, które mają niską zawartość sodu, chlorków i siarczanów, najlepiej z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Warto zastanowić się nad tym, jaką wodę pijemy, ponieważ to ona jest naszym głównym składnikiem ciała.

WAŻNE PRZY STOMII:

Ilość spożywanych napojów wpływa na konsystencję treści jelitowej. Dlatego tak ważne jest, aby wypijać codziennie wystarczającą ilość płynów – około 2 litry na dobę. Nie ma sztywnych reguł, ale wiele osób uważa, że napoje gazowane i piwo przyczyniają się do powstawania gazów. Możesz pić alkohol, o ile nie koliduje on z lekami, które przyjmujesz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Przeczytaj także...

Comments are closed.