Artykuły numeruBądź aktywnyStomiaStyl życia

Siłownie plenerowe dla wszystkich

Justyna Świątnicka, specjalista ds. produktów, Telefoniczne Centrum Pacjenta Coloplast, fizjoterapeuta

Podstawą zdrowego trybu życia – obok racjonalnego, dobrze zbilansowanego sposobu odżywania – jest ruch. Aktywność fizyczna to nie tylko sprawność, ale także dobre samopoczucie. Ćwicząc, nasze ciało wydziela tak ważne dla nas endorfiny, czyli hormony szczęścia!

Przed nami ciepłe dni i wiele okazji do aktywności na zewnątrz: spacery, nordic walking, rower, ping pong w parku lub szachy na świeżym powietrzu. To tylko niektóre z propozycji. Coraz bardziej popularne stają się siłownie plenerowe. Nie wszyscy doceniają zalety takiej aktywności fizycznej. Czym ona różni się od zwykłej siłowni?

W zwykłej siłowni często ćwiczymy z nieodpowiednim obciążeniem

„Pewnego dnia poszłam na siłownię i ćwiczyłam mięśnie tylne ud i pośladków z małym obciążaniem. Trener zmienił mi na cięższe, sugerując, że poprzednie było niewystarczające. Przez następne dwa tygodnie musiałam sobie odpuścić treningi. Miałam duży ból biodra spowodowany właśnie przećwiczeniem”. Niestety, czasem sami lub namówieni przez kogoś wykonujemy ćwiczenia nadmiernie obciążające mięśnie i stawy. Siłownia zewnętrzna to zupełnie inna sprawa. Obciążenie na siłowniach plenerowych nie jest regulowane i jest raczej małe. Na niektórych maszynach obciążeniem może być jedynie nasza masa ciała. Z tego powodu trudno się tu przetrenować i nadwyrężyć. Można powiedzieć, że siłownie plenerowe są praktycznie dla każdego, również dla pacjenta stomijnego i osób starszych.

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy

Każdą aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem, ponieważ każdy organizm jest inny. To, co u jednej osoby poprawia kondycję, u innej może powodować zagrożenie zdrowia. Dla pacjentów stomijnych ważne jest, aby unikać takiej aktywności fizycznej, która prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego, ponieważ przy osłabionych mięśniach brzucha może ono doprowadzić do przepukliny.

Czy to oznacza, że nie wszystkie ćwiczenia są dla nas odpowiednie?

Każdy powinien znać swoje możliwości. Należy zwrócić uwagę na wszystkie ćwiczenia w pozycji siedzącej, które uaktywniają głównie ręce lub nogi: motylek, prasa ręczna, wyciąg, odwodziciel/przywodziciel. Tego rodzaju ćwiczenia w dużym stopniu aktywują również mięśnie brzucha. Podnosząc ciężar własnego ciała, powodujemy wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Nie oznacza to, że należy bezwzględnie zrezygnować z tych urządzeń. Mogą być one przydatne dla osób, u których stomię wyłoniono przynajmniej dwa lata wcześniej, i które są aktywne fizycznie i przygotowane do tego rodzaju ćwiczeń. Osoba tuż po zabiegu wyłonienia stomii czy nawet pół roku po takim zabiegu nie może bez przygotowania korzystać z tego rodzaju sprzętu. Innym urządzeniem, którego na początku należy unikać, jest tak zwany „wioślarz”. Ze sprzętów takich jak: steppery, orbitreki, wahadło, rowerki, biegacz, twister łatwiej korzystać, bo uaktywniają pracę całego organizmu, również brzucha – ale w mniejszym stopniu. Na każdym przyrządzie do ćwiczeń zawsze jest dokładna instrukcja, jak z danego sprzętu korzystać i jakie głównie mięśnie wtedy pracują. Nie zapominajmy, że należy przed takimi ćwiczeniami również przygotować nasze mięśnie. Warto zrobić sobie dziesięcio-minutową rozgrzewkę, która będzie składała się z krążenia każdego większego stawu, aby nie dopuścić to skręcenia czy nadwyrężeń. Aktywność na świeżym powietrzu pomaga organizmowi dotlenić się. Pamiętajmy jednak, aby zachować przy tym umiar! Na początku wystarczy jedna seria po dziesięć powtórzeń. Powtarzalność i regularność wykonywanych ćwiczeń pomoże nam robić tych powtórzeń więcej. Najważniejsza przy tym ma być dobra zabawa. Warto wykorzystać siłownie plenerowe do spotkań w gronie bliskich. Zamiast plotkować na ławeczce, można porozmawiać ćwicząc. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym.

Jak chronić swój worek stomijny podczas aktywności fizycznej

Nie ma nic ważniejszego, niż komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń. O to martwi się każda osoba ze stomią. Bardzo ważne jest, aby podczas aktywności przylepiec nie odkleił się, treść nie podciekła i skóra nie była podrażniona. Są pewne produkty, o których warto wiedzieć:

Brava Pierścień uszczelniający w paskach to produkt, który poprawia przyleganie przylepca stomijnego do skóry. Po odklejeniu folii pierścień nakładamy na krawędź płytki stomijnej albo krawędź przylepca worka 1-częściowego i skórę. Obecnie są dwa rozmiary pierścienia uszczelniającego w paskach: klasyczny i XXL. Pierścień uszczelniający w paskach, tak zwany „półksiężyc” to cieniutki plasterek hydrokoloidowy, który jest elastyczny i podąża za ruchami ciała. Warto go mieć w swojej kosmetyczce.

Chusteczki z żelem ochronnym ConveenPrep to chusteczki, które zawierają klej. Podczas wykonywania ćwiczeń skóra bardziej się poci, co może zwiększać ryzyko odklejenia worka stomijnego. Warto wtedy zabezpieczyć skórę i nałożyć tą dodatkową warstwę klejącą, umożliwiającą komfortową aktywność. Warto zaznaczyć, że chusteczki ConveenPrep mają wysoką zawartość alkoholu, zatem nie powinny ich stosować osoby, które mają podrażnioną skórę ze względu na możliwość wystąpienia pieczenia.

Brava Środek ochronny do pielęgnacji skóry wokół stomiispray/chusteczki
Środki ochronne nie są wyrobami medycznymi, z których trzeba korzystać. Warto jednak zabezpieczyć skórę przed ewentualnym podciekaniem. Na skórę oczyszczoną i wysuszoną aplikujemy za pomocą chusteczek lub sprayu środek ochronny, który szybko wysycha. Następnie przyklejamy przylepiec worka stomijnego/płytki stomijnej. Produkty linii Brava nie zawierają alkoholu, są bezpieczne dla skóry. Środek ochronny zapobiega podrażnieniom i zabezpiecza podrażnioną skórę przed działaniem treści jelitowej.

Pasek mocujący to propozycja dla pacjentów, którzy mają worek 1- częściowy typu Convex lub system 2-częściowy. Przylepce w worku 1-częściowym i płytki w systemie 2-częściowym posiadają uszka, o które możemy zaczepić pasek mocujący wokół ciała. Paski mocujące dodatkowo zabezpieczają przylepiec przed odklejeniem i utrzymują go na miejscu. Występują w rozmiarze standardowym i XXL. Posiadają możliwość regulacji długości.

Brava Pas stomijny stabilizujący to produkt, który stabilizuje przednią ścianę brzucha. Pacjenci po zabiegach wyłonienia stomii, którzy mają osłabione mięśnie brzucha potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ
istnieje dla nich ryzyko utworzenia się przepukliny stomijnej. To ważne, aby dodatkowo stabilizować mięśnie brzucha, ponieważ proces tworzenia się przepukliny jest niestety nieodwracalny, co znacząco wpływa na komfort
codziennego życia. Brava Pas stomijny stabilizujący jest zrobiony z oddychającego materiału, występuje w różnych rozmiarach i można go odebrać w ramach limitu refundacyjnego na wyroby stomijne. Przy aktywności fizycznej należy również pamiętać o bardzo dobrym uszczelnieniu worka stomijnego. Pacjenci, którym stomia wychodzi ponad powłoki brzuszne od dwóch centymetrów w górę, mogą czuć się bezpieczniej. Pozostali pacjenci, u których stomia wystaje mniej lub jest płaska, bądź wklęsła powinni zaopatrzyć się w pastę stomijną, pierścień uszczelniający, bądź pastę w pasku. Warto również pamiętać, że kiedy skóra jest podrażniona, należy unikać środków, które zawierają w składzie alkohol, ponieważ mogą dodatkowo podrażniać naskórek, powodując pieczenie i szczypanie skóry.

Jeśli chciał(a)byś dowiedzieć się więcej na temat aktywności ze stomią, zajrzyj na naszą stronę internetową www.coloplast.pl W zakładce Poradniki Stomika (coloplast.pl) znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.