Historie pacjentówStomiaStyl życia

Jak ubieram moją stomię?

Magdalena Rumińska, prawniczka, Ambasadorka Coloplast

Niedawno przeczytałam, że przeciętnie człowiek podejmuje 35 000 decyzji dziennie. Niewiarygodne. Jeszcze bardziej niewiarygodne jest to, że decyzja o tym, w co się ubrać, jest być może jedną z najważniejszych codziennych decyzji, które pomagają nam wyrazić siebie.

Poprzez nasze modowe wybory jesteśmy w stanie niewerbalnie przekazać część naszej osobowości. Czy to będzie wyrażenie swojej wrażliwej strony poprzez noszenie kwiatowego nadruku, czy też wskazanie, że jesteś ekstrawertykiem – jak ja poprzez noszenie neonowych kolorów.

Ubrania to nie tylko świetny sposób na wyrażenie siebie, ale naukowcy sugerują, że rodzaj noszonych przez nas ubrań może wpływać na nasze zachowania i pewność siebie. Nosząc ubrania, które lubimy, czujemy się pewni siebie, a to jest szczególnie ważne dla dobrego samopoczucia. Kwestia ubierania się, zwłaszcza dla nas – kobiet, jest jedną z najważniejszych, o których myślimy przed wyłonieniem stomii oraz tuż po operacji. Nie inaczej było ze mną. Przed operacją zastanawiałam się długo, jak będzie wyglądała moja garderoba po zabiegu. Nawet poczyniłam szereg dość wątpliwych z punktu widzenia czasu zakupów – kilka ogromnych oversize’owych swetrów, spodnie „haremki” na gumkę i tonę spodni dresowych. Poza dwoma swetrami, które uwielbiam – wszystkie te rzeczy skończyły w tzw. „drugim obiegu” bo ZDECYDOWANIE nie były mi potrzebne.

Oczywiście po operacji nosiłam luźniejsze ubrania, ale szybko wróciłam do swojego stylu ubierania opartego o jeansy, przylegające do ciała golfy i bluzki we wszystkich kolorach tęczy. Dzięki workom Sensura Mio w dyskretnym szarym kolorze żaden kolor mnie nie ogranicza – worek nie wyróżnia się nawet pod białymi ubraniami i nie kontrastuje z kolorami. A kiedy mam potrzebę totalnego kolorowego szaleństwa wybieram pokrowiec na worek w zwariowane wzory! Ubierać stomię można na więcej niż jeden sposób! Wiedziałeś/Wiedziałaś o tym?

Podsumowując, ze stomią można nosić wszystkie rodzaje ubrań. Jednak będą takie ubrania, które ze względu na umiejscowienie stomii lub indywidualny kontur ciała mogą być niewygodne, jak na przykład paski. W takich przypadkach istnieją różnego rodzaju pomoce jak np. opaski na talię i pasy, które pomogą Ci zakryć stomię i tym samym uniknąć dyskomfortu związanego z noszeniem niektórych ubrań.

No właśnie… ważna jest umiejętność łączenia ubrań tak, żeby co trzeba – odkrywały, a co nie trzeba – zakrywały. I tylko od nas zależy co będą odkrywać, a co zakrywać. Jeśli o mnie chodzi – całkowicie nie przeszkadza mi, że mój worek stomijny jest na widoku – kiedy na przykład noszę wycięte topy do ćwiczeń. Wszyscy, których znam, wiedzą, że tam jest, a obcy ludzie nie mają znaczenia. Chętnie poedukuję każdego, kto by o to zapytał,  i o dziwo dostaję często pytania… i słowa uznania. Pamiętaj – opowiadam Ci o moich doświadczeniach i nie muszą się one zgadzać z tym, co Ty czujesz w stosunku do swojej stomii i swojego poczucia stylu i mody.

Trzeba pamiętać, że moda i styl to ewolucja i będą się zmieniały z czasem w zależności od różnych czynników związanych z Twoim stylem życia. Jednak jasne określenie tego, co i jak chcesz zaprezentować światu, jest czymś, co raczej nie będzie się drastycznie różnić, niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteś. A co ważniejsze, jeśli potrafisz pewnie opisać swój styl, na pewno dokonasz wyborów, które będą w 100% Twoje i doskonale odzwierciedlą Twoją osobowość.

Ponieważ oczywiście wszyscy jesteśmy wyjątkowi, nie musisz pasować dokładnie do jednego stylu i mieć takiego samego podejścia do stomii. Zainspiruj się i połącz te wybory i cechy, które współbrzmią z Tobą najbardziej!

 

 

 

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.