Bądź aktywny

Jak ryba w wodzie – stomik na basenie

Paulina Prasuła, Specjalista Telefonicznego Centrum Pacjenta, fizjoterapeuta

Bardzo często pytacie nas Państwo, czy mając stomię, można iść na basen. Co zrobić, co zastosować, by czuć się dyskretnie i komfortowo? Odpowiadamy na te pytania.

Mam dobrą wiadomość. Stomia nie jest przeciwskazaniem do uprawiania sportu. Osoby ze stomią odczuwają lęk przed pójściem na basen. Boją się, że worek stomijny odklei się lub treść podcieknie. Jeśli pływanie sprawia przyjemność, nie należy z tego rezygnować. Wystarczy zastosować odpowiednio dobrany sprzęt stomijny.

Idealne rozwiązanie – produkty SenSura Mio. Elastyczny, dyskretny przylepiec dopasowuje się do kształtu ciała. Podąża za jego ruchami podczas schylania się. Zapewnia bezpieczne przyleganie nawet w przypadku przepuklin, blizn i fałdów skórnych. Neutralny kolor sprawia, że worek pozostaje niezauważony. Worek w całości wykonany jest z gładkiego, wodoodpornego materiału, nie chłonie wilgoci, dlatego rewelacyjnie sprawdza się podczas kąpieli.

Worki jednoczęściowe dostępne są w trzech rozmiarach: mini, midi i maxi. Na basenie lepiej sprawdzi się mniejszy rozmiar (kod produktu 108700). SenSura Mio Mini w szczególności dedykowana jest pacjentom z kolostomią, którzy stosują irygację lub znają swój organizm. Należy pamiętać, że pojemność worka jest ograniczona do 120 ml – nie zgromadzi treści jelitowej w takim stopniu jak większe worki. Wybierając się na basen, należy pamiętać o dokładnym docięciu przylepca.

Dodatkowo można zastosować pastę stomijną Brava. W celu wzmocnienia przylepca po zewnętrznej stronie zalecamy pierścień uszczelniający w paskach. W górnej części worka znajduje się filtr węglowy, który przed kąpielą w celu ochrony trzeba zakleić.

Jaki strój na basen?

Bardzo ważnym elementem pozwalającym w pełni cieszyć się z atrakcji, jakie oferuje pływalnia, jest wybór odpowiedniego kostiumu kąpielowego. Zależne jest to od miejsca wyłonienia stomii. Kobiety mogą wybrać kostium jednoczęściowy lub stanik i majtki z wyższym stanem bądź kąpielowy top.

Kostium powinien być wykonany z wzorzystego materiału tak, aby tuszować nierówności. Podczas pobytu na plaży stylizację można uzupełnić chustą – sarongiem, pareo. Jeśli chodzi o Panów, bardzo dobrym wyborem są spodenki lub jednoczęściowy strój pływacki.

Pamiętaj! Przede wszystkim trzeba pamiętać o poczuciu komfortu i czerpaniu przyjemności z uprawiania sportu.

Polecamy także nasz praktyczny poradnik “Stomik na basenie” – znajdziesz go tutaj

Miłego pływania!

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.