Stomia

Stomie moczowe – jak je pielęgnować?

Magdalena Golanowska, Izabela Szkudelska, pielęgniarki stomijne, oddział urologii, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu

Jeśli Twój pęcherz moczowy, układ wydalniczy są uszkodzone lub objęte chorobą i nie możesz normalnie oddawać moczu, konieczne staje się jego odprowadzanie za pomocą przetoki zwanej urostomią.

Urostomia to przetoka moczowo-skórna, czyli połączenie układu moczowego ze skórą w celu zapewnienia odpływu moczu z dróg moczowych z pominięciem cewki moczowej.

Wyróżniamy następujące rodzaje urostomii:

  • Cystostomia (przetoka nadłonowa) – jest to przetoka pęcherzowo-skórna powstała poprzez punkcyjne lub operacyjne umieszczenie cewnika w pęcherzu moczowym. Może być ona czasowa lub definitywna.
  • Nefrostomia (przetoka nerkowo-skórna) – jest to odprowadzenie moczu z nerki za pomocą drenu wyprowadzonego na zewnątrz przez skórę w okolicy lędźwiowej.
  • Przetoka moczowodowo-jelitowo-skórna (ureteroileocutaneostomia) – jest to operacyjne wyizolowanie odcinka jelita, a następnie wszczepienie do niego moczowodów. Jeden koniec jelita zaszywa się „na głucho”, natomiast drugi wyłania się na skórę brzucha. Wyglądem przypomina stomię jelitową. Najpopularniejsza to ta wykonywana metodą Brickera.
  • Przetoka moczowodowo-skórna (ureterocutaneostomia) – jest to wyłonienie moczowodów na skórę, jednostronnie lub obustronnie. Do moczowodów założone są cewniki, które wystają na zewnątrz brzucha.

Właściwa pielęgnacja to podstawa. Jak dbać o przetokę moczowodowo-jelitowo-skórną?

  1. Najważniejszy jest dobór sprzętu stomijnego oraz pielęgnacja skóry. Należy delikatnie odkleić płytkę stomijną za pomocą sprayu do odklejania przylepca. Następnie trzeba umyć skórę wokół stomii dostępnymi środkami, przeznaczonymi do tego celu, a potem dokładnie osuszyć skórę i przykleić odpowiednio dobrany sprzęt stomijny.
  2. Jeśli mocz cały czas wycieka i trudno osuszyć miejsce wokół stomii, to w takiej sytuacji można doraźnie zastosować tampon. Zanim zaopatrzymy stomię odpowiednim sprzętem wkładamy tampon do wstawki jelitowej (wchłonie on wyciekający mocz), a obszar pozostanie suchy na czas pielęgnacji skóry i przyklejania sprzętu stomijnego. Jest to bardzo ważne dla właściwej aplikacji przylepca.

    Doraźne zastosowanie tamponu podczas pielęgnacji urostomii w przypadku stałego wycieku moczu. Fot. Magdalena Golanowska, Izabela Szkudelska

  3. W płytce/przylepcu wycinamy odpowiedni otwór o średnicy około 1 mm większej niż ma stomia. Zapobiegnie to podrażnieniom skóry wokół stomii przez wyciekający mocz.
  4. Płytkę/przylepiec rozgrzewamy w dłoniach albo z wykorzystaniem suszarki do włosów – pomoże to w lepszym przyklejeniu sprzętu do skóry brzucha. Sprzęt stomijny wymieniamy co 3–4 dni, w razie potrzeby częściej.
  5. Pamiętaj! Osoby z urostomią powinny stale sprawdzać jaki wygląd ma mocz (m.in. jaki ma kolor), a gdy zaobserwują coś niepokojącego, powinny skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.