Bądź aktywnyStomiaStyl życia

Wsparcie przy wypukłościach, czyli akcesoria i środki pielęgnacyjne

Anna Fierasiewicz, magister pielęgniarstwa. Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach, Siedleckim Centrum Onkologii, Oddział Chirurgii Onkologicznej oraz jako pielęgniarka POP.

Po zabiegu wyłonienia stomii może dojść do powstania późnych powikłań pooperacyjnych. Jedną z najczęstszych tego typu komplikacji jest przepuklina okołostomijna. Na szczęście, obecnie dysponujemy sprzętem stomijnym stworzonym z myślą o wypukłych kształtach ciała, a także akcesoriami i środkami pielęgnacyjnymi.

Przepuklina okołostomijna stanowi niewątpliwie duży problem i znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. Jest defektem charakteryzującym się patologicznym uwypukleniem zawartości jamy brzusznej do tzw. worka przepuklinowego pod skórą. Ten rodzaj przepukliny stanowi poważny problem zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i pielęgnacyjnego.

Zmiany pojawiające się z czasem

Po operacji wyłonienia stomii może dochodzić do procesów wpływających na zmianę kształtu ciała. Zmiany te mogą pojawiać się w różnym czasie po zabiegu. Wypukły obszar wokół stomii może być związany z powrotem pacjenta do zdrowia i odzyskaniem utraconej w trakcie choroby masy ciała lub też z powikłaniem pooperacyjnym skutkującym powstaniem przepukliny okołostomijnej. Wtedy, wokół wyłonionej stomii, uwidacznia się obszar wypukły, który wymaga zmiany dotychczas używanego sprzętu i odpowiedniego zaopatrzenia sprzętem specjalnie zaprojektowanym dla wypukłych profili ciała.

Wybór sprzętu

Dobór sprzętu stomijnego jest kluczowym elementem ułatwiającym pielęgnację obszaru stomii i poprawiającym jakość życia pacjenta z wyłonioną stomią. Właściwy rodzaj sprzętu stomijnego jest niezwykle ważny w odpowiednim
zaopatrzeniu i pielęgnacji stomii, gdyż zmniejsza ryzyko podciekania treści jelitowej oraz niespodziewanego odklejenia się płytki od skóry. Wspomniane sytuacje „odklejania się” i „podciekania” są dla pacjentów nie tylko niekomfortowe,
ale też trudne pod względem psychicznym.

Co na wypukłości?

Od jakiegoś czasu w ofercie sprzętu stomijnego znaleźć możemy długo oczekiwany produkt w postaci specjalnej płytki umożliwiającej zaopatrzenie przetoki jelitowej powikłanej wystąpieniem przepukliny okołostomijnej lub wypukłości. Sprzęt SenSura® Mio Concave z elastycznym przylepcem został zaprojektowany w technologii BodyFit, która umożliwia dokładne dopasowania do wypukłości. Co więcej, technologia ta pomaga również zwiększyć obszar kontaktu między przylepcem a ciałem pacjenta, zapewniając mu przy tym swobodę ruchów. Zakrzywiona płytka w kształcie gwiazdy obejmuje wypukłość, i dzięki temu zapewnia doskonałe przyleganie do nierówności bez fałd i zagięć przylepca. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż niedokładne przyleganie może powodować tworzenie pustych przestrzeni i kanałów pomiędzy przylepcem a skórą, i w konsekwencji skutkować podciekaniem treści pod płytkę, odklejaniem się i odpadaniem przylepca. Niestety takie sytuacje zdarzają się często w przypadku zaopatrywania stomii na wypukłości sprzętem o płaskim przylepcu.

Akcesoria

Istotnym sposobem zapobiegania niepożądanym sytuacjom opisanym powyżej jest wykorzystanie odpowiednio dobranych akcesoriów do pielęgnacji i ochrony skóry. Warto zwrócić uwagę na fakt, że skóra wokół stomii powikłanej powstaniem przepukliny jest mocno napięta, staje się cienka i bardzo podatna na uszkodzenia. W procesie pielęgnacji stomii wykonujemy kilka czynności, które wpływają bezpośrednio na stan skóry wokół stomii. Jedną z nich jest sposób odklejania przylepca wraz z workiem od skóry na brzuchu. Odklejając przytrzymujemy skórę, aby nie dopuścić do mechanicznego jej uszkodzenia. Warto też wykorzystać środek do usuwania przylepca Brava i nauczyć pacjenta, że jest to istotny element w codziennej pielęgnacji, gdyż ułatwia odklejanie płytki, nie powodując podrażnień, uszkodzeń naskórka i bólu w czasie odklejania. Skóra wokół stomii jest narażona na bezpośrednie działanie treści jelitowej, która zawiera kwasy i enzymy trawienne mogące doprowadzić do podrażnienia, bolesności, a niekiedy nawet do trudnych do zagojenia ran. Profilaktyka i niedopuszczenie do podrażnień skóry wokół stomii jest więc kluczowym zadaniem. Środkiem do pielęgnacji, który powinien być używany przy każdorazowej zmianie sprzętu stomijnego jest niewątpliwie Środek ochronny do pielęgnacji skóry wokół stomii Brava w sprayu lub w postaci nasączonych nim chusteczek. Preparat tworzy na skórze delikatną warstwę, chroniąc ją tym samym przed drażniącym działaniem treści jelitowej. Środek ochronny do pielęgnacji skóry wokół stomii Brava wpływa też na eliminację powstałych podrażnień, takich jak zaczerwienienia, przywracając tym samym właściwy wygląd skóry wokół stomii. W przypadku silniejszych podrażnień warto sięgnąć po kolejny produkt z serii Brava, którym jest krem przeciwodparzeniowy. Znacząco poprawia on kondycje skóry poprzez odpowiednie jej nawilżenie i uelastycznienie, w konsekwencji zapewniając ochronę przed czynnikami drażniącymi.

Spłycenie stomii

Przepuklina okołostomijna może być przyczyną zmian w wyglądzie samego ujścia stomii. Często dochodzi do spłycenia stomii, która wcześniej odpowiednio wystawała ponad powierzchnię skóry. W takim przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie sprzętu SenSura® Mio Concave w połączeniu z pierścieniem uszczelniającym Brava, który uszczelni stomię i jednocześnie zniweluje nierówności oraz pozwoli ją „wymodelować”, czyli uzyskać efekt wyciągnięcia jej ponad powierzchnię skóry. Należy pamiętać, że sprzęt SenSura® Mio Concave ma wbudowany pierścień stabilizujący, który równoważy i unieruchamia strefę środkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, stomia otrzymuje niezbędne wsparcie, a zastosowanie dodatkowego pierścienia uszczelniającego Brava zapewnienia bezpieczne połączenie skutkujące długotrwałym przyleganiem przylepca do ciała, brak podciekania treści pod płytkę stomijną, a co za tym idzie brak powikłań skórnych. W celu zwiększenia komfortu pacjentów, u których doszło do powstania przepukliny czy pojawienia się wypukłości, sprzęt SenSura® Mio Concave warto zastosować z jednoczesnym użyciem: Pierścieni uszczelniających w paskach Brava XL w postaci półksiężyców, które zwiększają powierzchnię przylepną płytki, a także Paska mocującego Brava, podnoszącego poczucie bezpieczeństwa.

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.