29951668 - essential oils and medical flowers herbs
StomiaStyl życia

Terapia zapachem

Marlena Troczyńska, kosmetolog

Aromaterapia jest formą medycyny alternatywnej, wykorzystującą lecznicze działanie olejków eterycznych. Głównym celem aromaterapii jest oddziaływanie na zmysły i dzięki temu poprawa ogólnego stanu pycho-fizycznego. Przeczytaj, jak stosować terapię olejkami zapachowymi w domu!

Z aromaterapii można korzystać w celach odprężających i relaksacyjnych. Jest to też metoda stosowana często jako uzupełnienie leczenia podstawowego wielu chorób, takich jak: przeziębienia, różnego rodzaju bóle, dolegliwości związane z menstruacją, bezsenność czy stany depresyjne. Aromaterapia pełni też ważną rolę w pielęgnacji skóry, a jej zalety są często wykorzystywane przez producentów kosmetyków. Ważnym atutem tej metody jest roślinne i naturalne pochodzenie olejków eterycznych. Przyjemny zapach zachęca do użycia kosmetyku, relaksuje i wprawia w dobry humor. Ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania olejków eterycznych. Pozwala uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń oraz efektów niepożądanych.

Dekalog aromaterapii:

  • Nie stosuj olejków doustnie!
  • Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
  • Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
  • Nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych – i tak każdy z nich zawiera niezwykle bogactwo składników.
  • Przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Nie stosuj większych niż zalecane przez producenta dawek olejków. Zwykle zaleca się: 10-15 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do wanny wody podczas kąpieli, 15-30 kropli w 50ml oleju roślinnego do masażu.
  • Przed pierwszym zabiegiem wykonaj aromaterapeutyczny 12-godzinny test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuść w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem oraz na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się odczyn świadczący o uczuleniu, możesz zacząć stosować olejek.
  • Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
  • Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
  • Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z innymi zabiegami i silnym peelingiem ciała. Nie stosuj płynów wytwarzających dużo piany. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i pozwól sobie na pełen relaks.
  • Przestrzegaj przeciwskazań do stosowania poszczególnych olejków, np. w przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawienia skóry na promienia UV.

Jak stosować olejki eteryczne?

Istnieją dwa sposoby wykorzystania olejków eterycznych w praktyce. Pierwszym z nich jest wdychanie aromatu ulatniającego się z urządzenia roznoszącego zapach olejku (np. kominek do aromatoterapii, dyfuzor zapachowy, inhalator, sauna). Drugim sposobem jest wykorzystanie rozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę, która wchłania substancje aktywne podczas stymulacji (kąpiele, masaże, kompresy).

Wykorzystanie poszczególnych olejków

Kąpiele – jest to najprostszy i jednocześnie najczęstszy sposób wykorzystania olejków eterycznych. Kąpiele działają wspomagająco na leczenie bezsenności, chorób krążenia, chorób skóry oraz łagodzą dolegliwości bólowe (np. reumatyczne).

Masaże lecznicze oraz relaksacyjne – wcieranie olejków eterycznych rozcieńczonych w odpowiedniej bazie – np. oleju kokosowym. Masaże działają relaksacyjnie, odprężająco, pozwalają pozbyć się napięcia i poprawiają krążenie krwi.

Inhalacje – wdychanie pary wodnej wraz z olejkami eterycznymi przynosi ulgę podczas nieżytu nosa, przeziębienia i alergii.

Kompresy – zmieszanie wody z olejkiem eterycznym, a następnie zamoczenie w tak przygotowanej mieszaninie gazy lub czystej ściereczki, stworzy kompres, który będzie można wykorzystać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ciepłe kompresy sprawdzą się w nerwobólach, bólach menstruacyjnych oraz stanach zapalnych, natomiast zimne przyniosą ulgę w bólach głowy, stłuczeniach oraz siniakach.

Przeczytaj także...

Comments are closed.