Artykuły numeruStomia

Rozwiązania na miarę małego pacjenta

Agnieszka Walo, magister pielęgniarstwa, specjalista w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego oraz w opiece nad pacjentem ze stomią. Od ponad 20 lat pracuje jako pielęgniarka na oddziale chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Dziecko w każdym wieku jest bardzo wymagającym pacjentem. W momencie choroby jego naturalny rozwój zostaje zaburzony. W takich chwilach oprócz zorganizowania opieki medycznej, obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku także potrzebnego mu wsparcia i ułatwienie funkcjonowania w nowej sytuacji.

Na szczęście rozwój medycyny oferuje wiele sposobów i narzędzi, aby dzieciom zapewnić komfortowe warunki w chorobie. Jeżeli chodzi o dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wyłonienie stomii jelitowej, to przełomowe możliwości daje najnowszy sprzęt stomijny firmy Coloplast.

SenSura Mio Baby – rozwiązanie na miarę

SenSura® Mio Baby jest to produkt skierowany do najmłodszych i najmniejszych pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem wcześniaków. Zaleca się stosowanie go u noworodków urodzonych w 30. tygodniu ciąży, jednak praktyka pokazuje, że jest on pomocny również u znacznie młodszych dzieci. Jego delikatny, a równocześnie mocny przylepiec, doskonale dopasowuje się do maleńkich brzuszków i nie uszkadza „pergaminowej” skóry wcześniaków urodzonych nawet w 26. tygodniu ciąży. SenSura Mio Baby to sprzęt dwuczęściowy, bez otworu startowego, co jest jego ogromną zaletą. Pozwala to na bardzo dokładne wycięcie otworu w płytce stomijnej w najdogodniejszym miejscu oraz dokładne jej dopasowanie do luf stomijnych. Miękki kołnierz pozwala z kolei na doklejenie worka stomijnego, bez nadmiernego ucisku. Opróżnianie worka jest bardzo wygodne, i co ważne, kompatybilne ze strzykawkami. Dzięki temu możliwe jest dokładne zmierzenie ilości wydalanego stolca, co jest bardzo istotne w przypadku najmniejszych pacjentów, podatnych na odwodnienie i niedożywienie. Bezpieczeństwo to kolejna ważna cecha SenSura Mio Baby. Odklejanie płytki stomijnej jest częstą przyczyną stresu u małego pacjenta, jednak dzięki portowi umożliwiającemu wlewy czyszczące do luf stomijnych, czy też ponowne odżywienie, tego typu niebezpieczeństwo zostało w SenSura Mio Baby ograniczone do minimum. Chroniony jest w ten sposób również delikatny naskórek małego pacjenta. Wykonane z miękkiej i delikatnej folii worki nie powodują otarć i ograniczają niebezpieczeństwo ewentualnego zamoczenia woreczka podczas kąpieli maluszka. Sprzęt SenSura Mio Baby jest wyjątkowy również dlatego, że jest sterylny. Każdy woreczek i płytka są zapakowane w oddzielne opakowanie. Pomimo tego, że nie ma nigdzie wytycznych, aby sprzęt stomijny był sterylny, to w przypadku wcześniaków i maleńkich dzieci taki środek ostrożności jest dużą zaletą.

SenSura Mio Kids – idealne wsparcie

Sprzęt stomijny SenSura® Mio Kids zalecany jest dla dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia. Znajduje zastosowanie również u nieco młodszych oraz starszych dzieci, a nawet nastolatków. Zdarza się bowiem, że nastolatki mają kilka przetok, z których jedna wydziela mniej treści lub jest wyłoniona w miejscu, w którym z łatwością dopasowuje się mniejsza płytka. Dodatkowo „płytka-gwiazdka” pozwala przykleić swoje ramiona tak, aby ominąć istniejące blizny, nierówności, czy np. wystające z brzucha dreny. U maluchów ramiona gwiazdki pozwalają ominąć kikut pępowinowy czy dopasować się do pachwiny. Czasami jedno z „ramion” płytki trzeba delikatnie przyciąć, co zupełnie nie wpływa na trwałość i przyczepność płytki i nie skraca czasu użytkowania.

SenSura Mio Kids to sprzęt stomijny jedno i dwuczęściowy. Często na początku opiekunowie małych pacjentów, jak i oni sami, decydują się na wersję dwuczęściową, gdyż łatwiej jest im poradzić sobie z wycięciem otworu i dopasowaniem płytki stomijnej. Niewątpliwą zaletą Sen-Sura Mio Kids jest podobnie, jak w przypadku SenSura MioBaby, brak otworu startowego. Na płytce występują obszary dopasowania („ramiona” płytki są niejednolite, lecz wyglądają jak plisowane), które zwiększają elastyczność przylegania do skóry wokół stomii, zapewniając swobodę ruchów. To udogodnienie w przypadku małych, energicznych pacjentów jest bardzo istotne. Materiał, z którego wykonane są płytki stomijne jest miękki i delikatny. Dzięki specjalnemu zaprojektowaniu kołnierza, do którego przykleja się worek stomijny, dociśnięcie płytki do skóry jest wygodne, a wymiana woreczka nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia.

Na komfort użytkowania SenSura Mio Kids wpływa także okrągły filtr, zapobiegający gromadzeniu się gazów jelitowych – to z kolei zapobiega pękaniu worków, czy przedwczesnemu odklejaniu się płytek stomijnych. Woreczki SenSura Mio Kids są dostępne w wersji przeźroczystej oraz szarej. Pierwsza opcja jest bardzo przydatna w pierwszych dniach po wyłonieniu stomii jelitowej, gdyż ułatwia obserwację przetoki i wydzielanej treści. W kolejnych dobach od zabiegu pacjenci zwykle decydują się na szary kolor woreczków, gdyż jest bardziej intymny. W górnej części szarych woreczków jest „okienko”, przez które pacjent lub/i jego opiekunowie mogą obserwować przetokę. Jak pokazała praktyka, „okienko” ma również inne zastosowanie – można w nie wsunąć palce dłoni i dodatkowo docisnąć płytkę przy stomii lub ogrzać ją własnym ciepłem, aby jeszcze lepiej przywarła do skóry.

Wcześniejsze ogrzanie płytek stomijnych własnym ciałem, suszarką, czy też kładąc je na grzejniku zwiększa ich przylepność i elastyczność. Młodzi pacjenci, opisując płytkę twierdzą, że im dłużej jest ona na ich brzuchu, tym mocniej się trzyma, nie powodując jednocześnie jakiegokolwiek dyskomfortu. Płytki stomijne są cienkie i mają cielisty odcień, przez co bardzo ładnie wyglądają na skórze brzucha.

Opróżnianie woreczków jest estetyczne i proste dzięki dość dużemu ujściu zapinanemu na wygodny rzep.

Choroba, która jest widoczna, i w której dochodzi do przerwania powierzchni skóry, jest trudna także pod względem psychologicznym. Często mali pacjenci, jak również ich rodzice, nie mogą się pogodzić z zaistniałą sytuacją. Wstydzą się choroby, mają problemy z pielęgnacją obszaru stomii i jej akceptacją. Sprzęt SenSura Mio ułatwia pielęgnację stomii jelitowej, przyczynia się do minimalizacji powikłań, daje lepszy komfort życia, a jego estetyczne wykonanie i funkcjonalność pomaga w akceptacji choroby.

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.