Stomia

Regularny, wklęsły czy wypukły? ROZPOZNAJEMY KSZTAŁTY CIAŁA WOKÓŁ STOMII

Powierzchnia wokół stomii – zwana często kształtem ciała – to nic innego, jak obszar brzucha i skóry w okolicy stomii. Każdy pacjent spotyka się z takim określeniem. Co to tak naprawdę oznacza i dlaczego jest tak ważne?

Emilia Piskorz-Rey, konsultant ds. edukacji klinicznej Coloplast

Każdy z nas jest inny, a nasze ciała różnią się kształtem. W przypadku osób ze stomią, mówiąc o kształtach ciała skupiamy się na obszarze brzucha wokół stomii. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego dopasowania sprzętu, czyli jednego z najważniejszych aspektów w codziennym życiu pacjentów.

MÓJ INDYWIDUALNY KSZTAŁT CIAŁA
Terminów na określenie wyglądu ciała jest wiele, każdy z nas spotkał się z różnymi słowami i opisami. Nie zawsze są one precyzyjne i jednoznaczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób ze stomią i ich bliskich, Coloplast opracował Terminologię Kształtów Ciała. Ma ona na celu jednoznaczne zdefiniowanie poszczególnych kształtów i ułatwienie zrozumienia różnic między nimi. To prosty sposób na spójną i jasną definicję rodzaju powierzchni skóry i brzucha wokół stomii oraz sprostanie wyzwaniom, z jakimi zmagają się pacjenci dobierający sprzęt. Terminologia powstała po to, aby ułatwić wybór najlepszego indywidualnego rozwiązania stomijnego. Dzięki niej pacjent może w prosty sposób opisać swoje ciało oraz okolicę wokół stomii. Pozwoli to na szybsze dopasowanie odpowiedniego sprzętu oraz niezbędnych akcesoriów. Jest to terminologia stosowana przez pielęgniarki stomijne.

Każdy, kto używa sprzętu stomijnego, dobrze wie, że najczęstszymi wyzwaniami, z jakimi możemy się spotkać są: podciekanie treści stomijnej pod przylepiec oraz podrażnienia skórne. Problemom tym można jednak
zaradzić, dobierając idealnie dopasowany sprzęt stomijny Aby ów dobór był łatwiejszy, a wybrane rozwiązanie sprawdziło się jak najlepiej, ważne jest, abyśmy byli w stanie precyzyjnie określić, jaki jest kształt naszego ciała.

TRZY PODSTAWOWE KSZTAŁTY CIAŁA
Istnieją trzy podstawowe kształty ciała i każdy, nawet niedoświadczony stomik, dzięki poniższym wskazówkom,
z łatwością będzie w stanie określić swój własny kształt.

Kształt regularny

Powierzchnia skóry wokół stomii jest mniej więcej na tym samym poziomie,co pozostały obszar brzucha. Mogą istnieć niewielkie nierówności skóry wokół stomii, ale są one na tyle nieznaczne, że nie zaburzają przylegania przylepca stomijnego do skóry i powierzchni ciała.

Kształt wklęsły

Obszar skóry wokół stomii znajduje się poniżej poziomu powierzchni brzucha, tworząc zagłębienie. Taki kształt ciała mogą mieć zarówno osoby bardzo szczupłe, jak i te o masywnej budowie. Często stosowanym rozwiązaniem
w przypadku takiego kształtu jest przylepiec typu convex oraz dodatkowe uszczelnienie wokół stomii, aby jeszcze lepiej zapobiegać podciekaniu treści stomijnej.

Kształt wypukły

Obszar skóry wokół stomii znajduje się powyżej poziomu powierzchni brzucha, tworząc wypukłość. Taki kształt może występować u osób z tendencją do nadwagi lub przepukliną okołostomijną. Rozwiązaniem w przypadku takiego kształtu ciała są specjalne przylepce obejmujące nierówności i świetnie się do nich dopasowujące. Już podstawowa wiedza w zakresie kształtu ciała ułatwi rozmowę ze specjalistami zajmującymi się doborem sprzętu stomijnego.

BODYCHECK, CZYLI SAM SPRAWDŹ, JAKI MASZ KSZTAŁT CIAŁA
Kształt ciała wokół stomii, jej rozmiar i położenie ujścia stomii różnią się od siebie u poszczególnych osób. Coloplast oferuje bardzo proste narzędzie, które pozwala osobie ze stomią w szybki sposób samodzielnie sprawdzić, jaki ma kształt ciała. Mowa o BodyCheck.

Wystarczy wejść na stronę www.coloplast.pl i odpowiedzieć na 8 krótkich pytań, by się o tym przekonać. Narzędzie podpowie jakie produkty są rekomendowane dla Twojego kształtu ciała, a także umożliwi zamówienie bezpłatnych próbek. BodyCheck to także zdjęcia i filmy instruktażowe, które dokładnie obrazują poszczególne rodzaje kształtów. Wszystko po to, by ułatwić użytkownikowi dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego. BodyCheck sprawdzi się nie tylko w przypadku pacjentów, którzy niedawno przeszli zabieg wyłonienia stomii i chcą dowiedzieć się więcej, ale także tych
w późniejszym etapie życia ze stomią jako świetny sposób do samokontroli. Z upływem czasu nasze ciała się zmieniają, zatem warto co jakiś czas sprawdzać, czy kształt ciała wokół stomii i stomia są nadal takie same, czy zaszły jakieś zmiany i być może potrzebne są inne, nowe rozwiązania. Zachęcamy do skorzystania z BodyCheck na naszej stronie już dziś. Przekonaj się, jak w łatwy sposób możesz określić swój kształt i dobrać do niego najlepiej dopasowane produkty.

Przeczytaj także...

Comments are closed.