Artykuły numeruStomiaStyl życia

Podróże małe i duże

Sandra Łazuga, specjalista ds. produktów, Telefoniczne Centrum Pacjenta Coloplast, dietetyk

Ach, lato! W końcu jest cieplej, dzień jest dłuższy, dookoła pachną kwiaty, a my nie możemy się już doczekać momentu, gdy wyjdziemy z domu. Latem naturalną staje się potrzeba dłuższych spacerów lub wyjazdów…

Polska to piękny kraj i nic dziwnego, że w sezonie wakacyjnym wielu turystów wybiera się nad Bałtyk, w Tatry lub do krainy tysiąca jezior. Może i Tobie marzy się wycieczka, ale masz obawy – co ze stomią? Przecież nie ma wyjścia, „zabieramy” ją ze sobą!

„Przezorny zawsze ubezpieczony”
Naturalnym jest, że obawiamy się tego, co nieznane, tego co może nas niemiło zaskoczyć. Właśnie dlatego chcemy się wspólnie z Tobą zastanowić, jak przygotować się na wyzwania, które mogą spotkać stomika w podróży. Oczywiście, na co dzień, nawet jeśli nie planujesz wyjść z domu, dobrze jest dbać o właściwe przygotowanie skóry, prawidłowe wycięcie otworu na przylepcu, wyrównanie nierówności skórnych np. za pomocą pasty stomijnej oraz rozgrzanie przylepca. To zagwarantuje Ci, że sprzęt będzie niezawodny, a ryzyko awarii ograniczone do minimum. Natomiast, jeśli szukasz dodatkowego zabezpieczenia, bo boisz się, że przylepiec odklei się, gdy będziesz poza domem, warto znać trzy produkty, zaliczane do tzw. akcesoriów stomijnych, które zapewnią Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

1) Conveen Prep Chusteczka nasączona żelem ochronnym
Produkt ten poprawia przyczepność skóry i przylepca, dodatkowo chroni skórę przed działaniem treści jelitowej. Używamy go w ostatnim etapie zmiany sprzętu, tuż przed naklejeniem nowego worka lub płytki stomijnej. Przetrzyj skórę chusteczką, odczekaj chwilę i naklej sprzęt stomijny.
2) Brava Pierścień uszczelniający w paskach
Pierścień zabezpiecza krawędzie przylepca, nie krępując ruchów ciała. Dzięki temu, masz pewność, że sprzęt nagle się nie odklei. Możesz go nakleić, gdy będąc poza domem poczujesz, że przylepiec się odkleja. Rozgrzej przez chwilę pierścień w dłoniach, następnie naklej na krawędź przylepca tak, aby pierścień połączył skórę i przylepiec.
3) Brava Pasek mocujący
Pasek pomaga utrzymać sprzęt stomijny na miejscu nawet przy intensywnym ruchu. Możesz doczepić lub odpiąć pasek w dowolnym momencie, korzystając ze specjalnych zaczepów przy przylepcu.

PAMIĘTAJ! Pasek jest kompatybilny ze sprzętem 2-częściowym lub ze sprzętem 1-częściowym typu Convex.

Niektórym wystarczają jedynie akcesoria. Jest jednak wiele osób, które wychodząc z domu nawet na kilka godzin, biorą ze sobą kosmetyczkę, w której zawsze znajduje się zapasowy sprzęt stomijny oraz inne produkty. Mogą się one przydać w razie nagłej konieczności zmiany. Nawet jeśli całkowita wymiana worka nie będzie potrzebna, na pewno będziesz czuł się lepiej wiedząc, że jesteś odpowiednio przygotowany. W dłuższej podróży, w której dostęp do łazienki będzie utrudniony proponujemy zapakować wcześniej Podróżną Apteczkę Stomika. Chętnie podpowiemy, co mogłoby się w niej znaleźć. Ilość produktów dostosuj odpowiednio do długości podróży.

PODRÓŻNA APTECZKA STOMIKA
• Przygotowany (wycięty) worek stomijny.
• Nożyczki i miarka stomijna (opcjonalnie).
• Zmywacz w chusteczkach lub Comfeel zmywacz do pielęgnacji skóry wokół stomii.
Brava Ochronny pierścień uszczelniający.
• Conveen Prep Chusteczka nasączona żelem ochronnym.
• Brava dezodorant w płynie – saszetka.
• Butelka wody.
• Rękawiczki lateksowe jednorazowe.
• Chusteczki higieniczne.
• Produkt łagodzący podrażnienia: Brava krem przeciwodparzeniowy lub Brava Puder.

Jeśli konieczna będzie wymiana sprzętu
Zachęcamy Cię, abyś przeznaczył dwa lub więcej worków, których używasz na co dzień, jako wyposażenie swojej apteczki. Jeśli wiesz, że Twoja stomia dynamicznie zmienia się i jej średnica jest trudna do przewidzenia, zapakuj również specjalne nożyczki oraz miarkę, aby łatwiej było Ci dopasować otwór na przylepcu. Zaproponowane powyżej chusteczki sprawdzą się doskonale w podróży, ponieważ nie tylko zmyją klej i umyją Twoją skórę – są również wygodne w użyciu, ze względu na ich duży rozmiar i obfite nasączenie płynem oczyszczającym. Jeśli potrzebujesz pasty stomijnej, aby wygładzić nierówności wokół stomii, może przydać Ci się pierścień uszczelniający, ponieważ jest szybszy w obsłudze. Jest to niejako porcja pasty, łatwa do modelowania i pojedynczo pakowana. W sam raz do kosmetyczki! Potocznie nazwany „zielonymi chusteczkami”, produkt Conveen Prep doskonale przygotuje Twoją skórę na nowy worek lub płytkę i dodatkowo zwiększy przylepność, aby zapobiec kolejnej awarii. Woda, rękawiczki i właśnie te chusteczki na pewno będą niezbędne, jeśli dostęp do łazienki będzie niemożliwy. Podróż często wiąże się z suchym prowiantem na drogę lub posiłkiem w przydrożnej jadłodajni. To może wpłynąć na konsystencję treści jelitowej. Aby zneutralizować zapach oraz łatwiej oczyścić worek stomijny, użyj dezodorantu. Jest to zapachowy olejek, który poprawi poślizg w woreczku, sprawi, że po treści jelitowej, niezależnie od konsystencji, śladu zostanie niewiele.

Coś poszło nie tak?
Podróż nie poszła najlepiej i chociaż miało być pięknie, urlop zaczynasz od odparzenia na skórze wokół stomii? Nie wszystko stracone! Ukojenie dla skóry może przynieść krem przeciwodparzeniowy lub puder. Kremu Brava w białej tubie nie musisz zmywać po aplikacji na skórę. Wystarczy, że niewielką ilość produktu rozsmarujesz na podrażnionym fragmencie skóry i odczekasz chwilę aż przeschnie. Jeśli chodzi o puder, należy pamiętać, aby usunąć jego nadmiar. W przeciwnym razie, mogą wystąpić problemy z przyklejeniem przylepca.

Jeśli przed podróżą chciałbyś wypróbować jeden z zaproponowanych produktów, skontaktuj się z Telefonicznym Centrum Pacjenta pod numerem 800 300 300 i zapytaj o możliwość otrzymania darmowych próbek.

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.