Artykuły numeruBądź aktywnyStomiaStyl życia

Nosić czy nie nosić? Pas stomijny stabilizujący Brava®

Katarzyna Witkowska, pielęgniarka stomijna

Magdalena Rumińska, Ambasador Coloplast

Głównym zadaniem pasa stomijnego stabilizującego jest wsparcie mięśni brzusznych oraz zmniejszenie ryzyka występowania przepukliny pooperacyjnej i przede wszystkim przepukliny okołostomijnej. Dodatkowo pas wspomaga utrzymanie stabilizacji sprzętu stomijnego na powierzchni brzucha, utrzymując worek na miejscu. O tym, jak to działa w praktyce, rozmawiamy z Katarzyną Witkowską, pielęgniarką stomijną i Magdaleną Rumińską, Ambasadorką Coloplast w Polsce.

W portfolio Coloplast znajdują się nie tylko płytki i worki stomijne, ale także akcesoria do pielęgnacji stomii. Pas stomijny stabilizujący Brava to wyrób medyczny przeznaczony dla pacjentów po operacjach i z wyłonieniem stomii.
W wiadomościach wysyłanych do Ciebie Magdo, jako naszej Ambasadorki,
często pojawiają się pytania dotyczące uzasadnienia stosowania pasa?

Magda: Dokładnie tak. Pacjenci ze stomią chcieliby wiedzieć czy, jak i kiedy go nosić. U mnie świetnie sprawdza się np. podczas treningów i wizyt na siłowni.

Pani Kasiu, jak to jest zatem z pasem stomijnym stabilizującym Brava. Nosić czy nie nosić?

Katarzyna: Powiem krótko: oczywiście, że nosić. Sposób użytkowania zależy od wieku pacjenta. Jeśli młody człowiek z wyłonioną stomią nosiłby pas stomijny przez większość czasu, to wtedy jego mięśnie zapomną o swojej funkcji. Należy więc w takim przypadku nosić pas tylko w określonych sytuacjach, kiedy napięcie brzucha jest duże i dochodzi do wytwarzania tłoczni brzusznej, tj.: przy schylaniu się, dłuższej wymuszonej pozycji czy dźwiganiu. Pacjenci po 40 r.ż. powinni nosić pas stale, z przerwami na relaks i leżenie czy bezczynne siedzenie. Oczywiście należy pamiętać, żeby przed wstaniem, założyć pas z powrotem, ponieważ bardzo rzadko pacjenci pamiętają, by wstawać prawidłowo, czyli z pozycji bocznej, spuszczając nogi i podpierając się rękoma. Pacjenci po 60 r.ż. powinni pas stomijny nosić stale, luzując go jedynie podczas odpoczynku.

Skoro już wiemy, że powinniśmy nosić pas stomijny, to proszę nam powiedzieć, w jaki sposób go zakładać?

Rekomenduję, aby pas stomijny zakładać w pozycji leżącej, bo wtedy wszystkie trzewia są zapadnięte i jest to właściwe zapięcie. Należy zapiąć pas swobodnie – podobnie jak bandaż elastyczny. W ciągu dnia, kiedy obwód brzucha zwiększa się, pas stomijny należy lekko poluzować. Jeżeli pacjent z racji wieku lub ograniczeń ruchowych, nie jest w stanie założyć pasa stomijnego na leżąco, to może go zakładać na stojąco, ale najważniejsze, aby go nosił.

Kiedy należy zacząć nosić pas stomijny?

Katarzyna: Powinno się go założyć w pierwszych dobach po operacji, aby nie dopuścić do rozejścia się rany. Od razu należy wyciąć też otwór w pasie stomijnym.

Magda: Ja nie mam wyciętego takiego otworu, ale tylko dlatego, że kiedy ćwiczę, tak jest mi wygodniej.

Jak długo powinno się nosić pas stomijny po operacji? Z tego, co powiedziała Pani wcześniej, to chyba najlepiej w ogóle go nie zdejmować?

Najlepiej byłoby stale – szczególnie pacjenci w starszym wieku, którzy powinni zdejmować pas tylko do kąpieli lub podczas leżenia. Minimalny czas, w jakim powinno się nosić pas stomijny po operacji to trzy miesiące. Jeśli nic się nie dzieje, nie widać, żeby brzuch zaczął uwypuklać się, to można nosić pas tylko do cięższych aktywności, o których mówiłam wcześniej.

Wiem, że trudność sprawia pacjentom także dobranie właściwego rozmiaru i wycięcie otworu w pasie stomijnym. Jak się do tego zabrać?

Za pomocą miarki krawieckiej lub miarki Coloplast wykonujemy pomiar obwodu pasa w najszerszym miejscu i/lub miejscu, w którym znajduje się stomia. Rozmiar pasa dopasowujemy wg tabeli rozmiarów, która znajduje się
na każdym opakowaniu pasa. Otwór na worek stomijny wycinamy w obszarze specjalnego panelu, gdzie zastosowana jest dodatkowa warstwa materiału stabilizującego okolicę stomii. Przy sprzęcie 1-częściowym otwór należy
wyciąć tak, aby był nieco mniejszy niż miejsce łączenia się worka z przylepcem. W przypadku sprzętu 2-częściowego otwór wycinamy w punkcie styku worka z płytką. Otwór musi być nieco mniejszy, ponieważ w trakcie użytkowania pasa może ulec niewielkiemu rozciągnięciu. Wycięcie zbyt małego lub zbyt dużego otworu może skutkować niewłaściwym działaniem sprzętu stomijnego. Sposób wycięcia otworu jest bardzo dokładnie opisany w metryczce dołączonej do pasa.

A co z komfortem noszenia? Czy pas stomijny Brava jest wygodny w użyciu i czy nie roluje się podczas ruchu?

Katarzyna: Pas jest wygodny w noszeniu i nie roluje się, ponieważ posiada silikonową, antypoślizgową warstwę na górnym i dolnym brzegu. Zapobiega ona także zwijaniu czy przesuwaniu się pasa, co dodatkowo zabezpiecza worek
przed jego odklejeniem. Posiada głęboko wycięty kształt w tylnej części, co zapewnia odpowiednie dopasowanie podczas ruchów ciała, nie zasłania pośladków i nie przesuwa się zbyt wysoko na plecy.

Magda: Jako użytkownik potwierdzam, że pas jest bardzo wygodny, ponieważ jestem w stanie w nim ćwiczyć. Zakładam pas, ciasne leginsy i zupełnie nie czuję, że go mam. Nawet go nie widać pod moim sportowym, obcisłym ubraniem, bo nie roluje się podczas ćwiczeń.

Czy po użyciu pas można uprać?

Magda: Jak najbardziej. Piorę swój pas w temperaturze 40 st. z innymi rzeczami i suszę rozłożony w temperaturze pokojowej.

Na koniec zapytam jeszcze, czy pas stomijny stabilizujący Brava można odebrać w ramach refundacji?

Tak, jak najbardziej pas stomijny Brava można nabyć w ramach przysługującego limitu refundacyjnego.

Rozmawiała: Beata Michalska, Młodszy Specjalista ds. Digital Marketingu Coloplast

Na kanale Coloplast Polska na YouTube znajduje się film instruktażowy autorstwa Katarzyny Witkowskiej. Zachęcamy do obejrzenia: https://tiny.pl/9z9q6

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym pasie stabilizującym Brava, wejdź na: Stomijny pas stabilizujący Brava® (coloplast.pl)

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.