Artykuły numeruDietaStyl życia

Niezłe jaja! To, czego o jajkach nie wiecie.

Dla wielu z nas pandemia jest okresem nieuniknionych zmian w życiu. Weryfikujemy ważne dla nas relacje z bliskimi, dokonujemy przeglądu wartości, zaczynamy doceniać to, co kiedyś nie miało znaczenia. Niektórzy zdecydowali się nawet dość diametralnie zmienić swoją codzienność i porzucić miasto na rzecz wsi. I tu odkrywają rzeczy, o których mieszczuchom się nie śniło!

Katarzyna Śmietana, Koordynator Dostaw Sprzętu Stomijnego, Sklep Coloplast w Katowicach

Na wsi łatwo odkryć zalety życia w zgodzie z naturą i rozwinąć nowe hobby, np. hodowlę drobiu! Wiejskie podwórka najczęściej zamieszkują kury, kaczki i gęsi, ale spotkać tam można także indyki czy przepiórki. To, ile radości, nowych umiejętności i sensu daje opieka nad pierzastymi zwierzakami, wiedzą najlepiej ich właściciele. Jaja pozyskiwane dzięki tym ptakom to prawdziwe prozdrowotne bomby.

Co powoduje , że jaja mają supermoce ?

Składniki bioaktywne jajek nazywane są nutraceutykami. Niezależnie od gatunku zawierają je wszystkie jajka, choć oczywiście w różnych ilościach:

• witaminy – znajdziemy tu właściwie wszystkie witaminy poza witaminą C. Najwięcej jest witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E, K oraz witamin z grupy B. Ich działanie jest wszechstronne – ale najważniejsza jest ich funkcja antyoksydacyjna i wspierająca metabolizm.

• związki mineralne – łatwo przyswajalne i ważne dla organizmu: żelazo, selen, cynk, fosfor. W niektórych krajach wapń zawarty w skorupie jaj po specjalnej obróbce staje się składnikiem preparatów podawanym np. kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na osteoporozę!

• kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krążenia. Mają działanie przeciwzapalne.

• lecytyna i cholina – fosfolipidy nierozerwalnie związane ze sprawnie działającą pamięcią i umiejętnością uczenia się. Cholina działa także ochronnie na wątrobę.

• aminokwasy – tryptofan, treonina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina i cysteina – niezbędne do odpowiedniej syntezy białek oraz wchłanianie się substancji odżywczych.

• ksantofile (luteina, zeaksantyna) – to barwniki, które są naturalnymi antyoksydantami, chronią także wzrok przed wolnymi rodnikami – obniżają ryzyko degeneracji plamki żółtej odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie, jak i wystąpienia zaćmy. Jajeczna luteina przyswajana jest 3-krotnie lepiej niż z innych źródeł! Co ciekawe, kolor żółtka może być bardziej intensywny, jeśli w paszy drobiu znajdzie się np. nagietek.

Co zrobić, aby nasz organizm przyswoił jak najwięcej prozdrowotnych składników jajek? Pamiętajmy o odpowiedniej obróbce termicznej – optymalny czas gotowania kurzego jaja nie powinien przekraczać 4 minut. Lekkostrawna będzie jajecznica przygotowana na parze. Jajko na miękko zachowa najwięcej składników aktywnych!

Czym różnią się najczęściej spożywane przez nas jaja?

Oczywiście najbardziej w oczy rzucają się różnice dotyczące wielkości i kolorystyki jaja, aczkolwiek ważniejsze są różnice w ich wartościach odżywczych i kaloryczności. Wszystkie jajka mają podobny skład podstawowych elementów: białko (58%), żółtko (30%), skorupka (11%) i błony podskorupkowe (1%). Około 70% masy jaja to woda.

Co oznaczają tajemnicze numerki nadrukowane na skorupce jajka?

Jeśli ważne jest dla Ciebie to, jak wygląda codzienne życie kur, których jajka kupujesz, to warto, abyś wiedział, co oznacza kod nadrukowany na skorupkach. Poniżej znajdziesz wskazówki i odkryjesz pochodzenie jajka.

Jaja a dieta (nie tylko) stomika

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecana liczba spożywanych dziennie jaj kurzych to 1-2 dziennie. Statystyczny Polak zjada średnio 150 jajek rocznie. Rekordzistami są w tej kwestii Japończycy i Izraelczycy, którzy konsumują ich rocznie nawet 350-400! Oczywiście, każdy z nas jest inny. Wszystko zależy bowiem od wieku, stylu życia jaki prowadzimy, ewentualnych obciążeń zdrowotnych (zwłaszcza choroby układu krążenia, schorzenia wątroby) i poziomu naszej aktywności fizycznej.
Spożycie jaj związane jest z podażą cholesterolu, którego poziom, jak wiemy, powinien być kontrolowany. Cholesterol ma bowiem spory wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (zwłaszcza jego frakcja LDL – tzw. „zły” cholesterol). Średnia zawartość cholesterolu w kurzym żółtku to ok. 215 mg. Są jednak rasy kur – takie jak nasza krajowa zielononóżka kuropatwiana, gdzie poziom ten obniżony jest nawet o 30%! Jest to szczególnie ważne u pacjentów, którzy cierpią z powodu dyslipidemii, czyli zaburzeń metabolizmu lipidów, ale także dla osób z owrzodzeniami w obrębie układu pokarmowego.

Jak sprawdzić, czy jajko, które planujesz spożyć jest świeże?

To bardzo proste! Wystarczy, że wrzucisz jajko do pojemnika z wodą. Jeśli jajko jest niedawno zniesione, pozostanie poziomo na dnie. Jeśli troszkę już leży – zacznie lekko układać się w kierunku pionowym. Gdy widzisz, że jajko „stanęło” pionowo, oznacza to, że ma ok. 3 tygodni i jeszcze nadaje się do spożycia. Jeśli jednak wypłynęło na powierzchnię, dla swojego bezpieczeństwa – nie jedz go. Test wykorzystuje obecność w jajku powietrza – jest go tam więcej wraz z upływającym czasem – trafia tam przez mikropory obecne w skorupce jaja.

Przeczytaj także...

Comments are closed.