Historie pacjentówStyl życia

Daleka podróż ze stomią?! Tak to możliwe!

Wyłonienie stomii to zabieg ratujący życie lub wykonywany dla znacznego poprawienia komfortu życia. Życie ze stomią może wyglądać całkiem normalnie bez większych ograniczeń także w zakresie podróży o czym wielokrotnie już wspominaliśmy. Nina Kozłowska, Ambasador Coloplast w Polsce, zgodziła się opisać jej przygotowania i przebieg dalekiej podróży. W tekście znajdziecie wskazówki dla każdego Stomika.

 

 

Nina Kozłowska

Instagram: @cudziewczyna

 

W te wakacje miałam możliwość odbycia wspaniałej choć bardzo dalekiej  podróży. W takich okolicznościach OzN doświadczają dodatkowych trudności i o tym chciałabym opowiedzieć, bo nie obyło się bez przygód.

 

Do Nowego Jorku, bo to właśnie to miasto było celem mojej podróży, leciałam z dwoma przesiadkami (jedną krajową i jedną w Budapeszcie), a podróż rozpoczęła się kilkanaście godzin przed planowanym odlotem informacją o odwołanym pierwszym rejsie. Na szczęście udało mi się szybko zorganizować transport zastępczy pociągiem do Warszawy, aby mimo wszystko kontynuować kolejne etapy podróży. 

 

Kiedy udało się już dotrzeć do Budapesztu, okazało się, że samolot ma  dodatkowo nieznaczne opóźnienie. Jak na złość ciężko mi było spać w trakcie samych lotów co sprawiło, że ostatecznie na nogach byłam ok. 40h. Kosztowało mnie to niestety dużo stresu i zdrowia, ponieważ odkąd zaczęłam chorować zdecydowanie szybciej się męczę i dłużej regeneruję. Chyba nigdy nie zapomnę ulgi jaką poczułam po zajęciu miejsca w samolocie, który miał dowieźć mnie do miejsca bezpośredniej destynacji- razem z  zatopieniem się w fotel puściły cały stres i strach, bo o mały włos mogłoby mnie tutaj nie być. Niestety jednocześnie do mojego mózgu dotarła informacja jak bardzo zmęczone jest moje ciało, które w tamtym momencie nie spało już od 30h.

Prawa osób z niepełnosprawnością

Szczerze mówiąc rzadko kiedy powołuję się na prawa osoby z niepełnosprawnością, ale w sytuacji w której się wtedy znalazłam nie miałam żadnych skrupułów. Podeszłam do obsługi samolotu jeszcze przed otwarciem boardingu i spytałam, czy z racji tego że jestem OzN mogłabym wejść na pokład wcześniej. Odpowiedź spłynęła na mnie kojącym strumieniem zrozumienia- mogłam wejść na pokład razem z pasażerami klasy business i naprawdę nie chcę myśleć o tym jak bym się czuła gdyby mi tego odmówiono. Każda kolejna minuta stania była ogromnym obciążeniem dla mojego organizmu. To niezwykle ważne aby znać granice możliwości naszych ciał, słuchać ich potrzeb i nie bać się korzystać ze swoich przywilejów, te trzy z pewnością zaprocentują lepszym ogólnym samopoczuciem, a przecież o to nam wszystkim chodzi. 

Certyfikat Stomika w podróży

Podczas wszystkich procedur oraz powoływania na prawa osób OzN nigdy nie zostałam poproszona o wylegitymowanie się, nie mniej, jeśli pacjent posiada taki dokument, dobrze mieć go ze sobą. Podobnie z zaświadczeniem konieczności korzystania ze sprzętu medycznego- w przypadku stomików worków i kosmetyków- które wypełnił mi lekarz POZ. Są to dokumenty, których być może nie będzie trzeba użyć, ale ich obecność daje niesamowite poczucie komfortu w razie ewentualnej kontroli, dlatego polecam wpisać je na listę rzeczy do spakowania przy okazji każdej podróży. 

Zwiedzanie ze stomią

Pomimo wszystkich komplikacji udało mi się spędzić wakacyjny czas naprawdę owocnie na zwiedzaniu, plażowym odpoczynku, czy uprawiając sporty wodne takie jak pływanie motorówką czy na desce SUP. Być może to wciąż niepopularne, ale uważam się za bezwzględnie pogodzoną ze swoją sytuacją stomiczkę. Ba! Jestem jej największą fanką, w końcu to dzięki niej mogę wieść szczęśliwe życie. Nigdy nie była dla mnie przeszkodą, a na wypadek wszystkich awarii zawsze starałam się przygotować. W tym celu przygotowuję sobie zestawy do pojedynczej zmiany/ zabezpieczenia worka, które podczas wszystkich wakacyjnych wypraw zawsze miałam przy sobie. Dzięki przygotowaniu na różne ewentualności czułam się pewnie i swobodnie. Odklejający się lub podciekający worek? Zmieniam go lub zabezpieczam i wracam do bliskich cieszyć się wspólnym czasem, traktuję stomię jak dodatkowy aspekt techniczny, którym oczywiście trzeba się zaopiekować, ale nie centralny punkt mojego życia i źródło strapień. 

Świadomość swoich możliwości

Pogłębiona świadomość swoich możliwości, realistyczne założenia co do ilości wrażeń jakie będzie w stanie znieść mój organizm i brak forsowania sprawiły, że trzy tygodnie tego urlopu upłynęły mi naprawdę pod hasłem przyjemności i odpoczynku, chociaż sam początek okazał się być naprawdę intensywny. Z pewnością następnym razem zminimalizuję ilość przesiadek, bo w tej ilości okazały się dla mnie zbyt dużym wyzwaniem i to jest lekcja, której Wy nie musicie już odrabiać, zrobiłam to za Was. 

Regeneracja Stomika

Polecam też dać sobie kilka dni po powrocie na dojście do siebie, szczególnie jeśli wracacie z odległych miejsc, w innych strefach czasowych. Przestawienie się z powrotem na warunki polskie wymaga po prostu czasu, dlatego warto skrócić sam wyjazd np. Z 7 dni do 5 i poświęcić pozostałe 2 na regenerację. Zauważyłam po sobie, że nawet w przypadku niedalekich wyjazdów mój organizm potrzebuję minimum jednego dnia na odpoczynek i  staram się tę potrzebę najzwyczajniej uszanować. Początkowo nie było mi łatwo, bo mały chochlik w głowie recytował całą listę rzeczy do nadrobienia, mimo tego, odważyłam się wsadzić kij w szprychy tego mechanizmu. Po wyciszeniu głosu powinności i zadbaniu w pierwszej kolejności o podstawowe potrzeby (jaką są odpoczynek, sen czy regeneracja) mogłam w końcu doświadczyć absolutnego wytchnienia i wrócić do codzienności z czystym umysłem, gotowym na kolejne wyzwania codzienności. 

Nina dziękujemy za piękną historię Twojej podróży życząc kolejnych!

Travel Pack

Pamiętajcie, że cały czas możecie zamawiać bezpłatny zestaw Travel Pack od Coloplast zawierający zestaw wyjątkowych materiałów dla osób z wyłonioną stomią, które udają się w podróż. W pakiecie otrzymasz od nas bezpłatnie dedykowany Certyfikat Podróży Stomika i inne materiały.
Wypełnij formularz i otrzymaj bezpłatnie Zestaw TRAVEL PACK.

Przeczytaj także...

Comments are closed.