Artykuły numeruStomiaStyl życia

Czego powinniśmy unikać przy pielęgnacji stomii?

Skóra człowieka to narząd narażony na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, substancje drażniące czy nagłe zmiany temperatury. Utrzymanie jej w dobrej kondycji to bardzo ważna, ale nie taka prosta sprawa. Szczególnie w przypadku stomii!

Karolina Banasiewicz, Specjalista ds. Produktowych

Skóra wokół stomii narażona jest na działanie treści jelitowej, co może powodować podrażnienia i odparzenia, a w konsekwencji trudności w aplikacji sprzętu stomijnego. Na rynku dostępna jest cała gama środków pielęgnacyjnych, przeznaczonych do stosowania na skórze wokół stomii, które można otrzymać w ramach refundacji. Mimo to, część pacjentów stosuje alternatywne produkty, takie jak środki do dezynfekcji czy pielęgnacji dla niemowląt. Warto jednak pamiętać, że produkty te nie są dedykowane skórze wokół stomii.

Kilka produktów, których naszym zdaniem warto unikać przy codziennej pielęgnacji skóry okołostomijnej:

1. Octenisept. Środek, który wykazuje działanie bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Ma szeroki zakres stosowania, m.in. w leczeniu powierzchownych ran, a także do dezynfekcji skóry przed i po zabiegach chirurgicznych. Bardzo prawdopodobne jest, że z jego użyciem pacjent spotkał się w szpitalu, gdy pielęgniarka bądź inna osoba z opieki medycznej używała go do dezynfekcji ran pooperacyjnych. Naturalne zatem dla wielu pacjentów jest jego dalsze aplikowanie, nawet gdy skóra jest już całkowicie wygojona. Jednak ciągłe i nieuzasadnione stosowanie octeniseptu może powodować podrażnienia i uszkodzenia skóry, co może wpłynąć negatywnie na trwałość przylegania do niej worka stomijnego.

2. Benzyna apteczna. Działa jak rozpuszczalnik. Wśród pacjentów korzystających z worków stomijnych ma więc zastosowanie odtłuszczające. Przy jej pomocy łatwiej usunąć pozostałość przylepca, ale jej stosowanie uszkadza naturalną wilgotność skóry, co może wpłynąć na odklejanie się worka stomijnego. W celu usunięcia przylepca od skóry najlepiej zastosować przeznaczony do tego spray z serii Brava.

3. Aceton. Wśród pacjentów korzystających ze sprzętu stomijnego znalazł zastosowanie jako zmywacz do skóry, dzięki któremu łatwiej usunąć pozostałość np. pasty stomijnej. Konsekwencje stosowania acetonu w tym celu mogą być jednak bardzo poważne. Produkt ten podrażnia skórę i wywołuje jej zaczerwienienie. Jego długie stosowanie może powodować uszkodzenia struktury skóry, która zaczyna wyglądać jak poparzona. Najbezpieczniejszym produktem są zmywacze dla skóry wokół stomii, np. Comfeel dostępny w butelce lub chusteczkach.

4. Sudocrem. Środek antyseptyczny doskonale znany większości z nas. Ma wiele cennych właściwości, m.in. łagodzi podrażnienia i świąd skóry, wspomaga jej proces regeneracji. Wykorzystywany jest przez rodziców do pielęgnacji niemowląt i dzieci borykających się z pieluszkowym odparzeniem skóry. W związku z tym wielu pacjentów aplikuje go na skórę wokół stomii w przypadku pojawienia się na niej odparzeń. Użycie sudocremu wpływa jednak na odklejanie się płytki stomijnej, dlatego zdecydowanie lepiej do leczenia takich zmian skórnych stosować kremy przeciwodparzeniowe, przystosowane do skóry okołostomijnej.

5. Żele i płyny do kąpieli. Nie jest wskazane mycie skóry wokół stomii płynami czy żelami pod prysznic. Zastosowanie tych kosmetyków powoduje zmianę pH skóry, co w konsekwencji może spowodować odklejanie się worka stomijnego. Rekomendowanym produktem do mycia skóry okołostomijnej jest szare mydło i woda.

6. Plastry. Wielu pacjentów, dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, dodatkowo uszczelnia worek stomijny, stosując dodatkowe produkty, takie jak hydrokoloidowe pierścienie uszczelniające w paskach. Częstym zamiennikiem tego produktu jest zwykły plaster mocujący bez opatrunku, który może niestety powodować odparzenia skóry. Należy zatem unikać jego stosowania.

7. Chusteczki pielęgnacyjne dla niemowląt. Są wygodnym i poręcznym produktem, który możemy schować do torebki czy plecaka podczas wyjść z domu. Zdecydowanie łatwiej w publicznej toalecie użyć chusteczki do oczyszczenia skóry wokół stomii, niż umyć ją wodą i mydłem, szczególnie że nie w każdym miejscu jest taka możliwość. Jednak zastosowanie chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt spowoduje bardzo utrudnione przyklejenie do skóry płytki stomijnej lub po udanej aplikacji wpłynie na szybkie odklejenie się przylepca. Z tego powodu rekomendowane są chusteczki zmywające dedykowane dla skóry przy stomii, np. zmywacz w chusteczkach Brava, który w składzie zawiera prowitaminę B5, wpływającą na łagodzenie podrażnień skórnych. Warto pamiętać o aplikacji worka stomijnego na wysuszoną skórę. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów skórnych należy zastanowić się, czy pielęgnacja skóry przy stomii jest prawidłowa, czy stosowane są produkty do tego przeznaczone lub czy dokładnie rozgrzewany jest przylepiec i wycinana płytka stomijna.

Na wszystkie pytania związane z tematem pielęgnacji stomii chętnie odpowie zespół Telefonicznego Centrum Pacjenta dostępny pod numerem bezpłatnej infolinii 800 300 300.

Chcesz wiedzieć więcej na temat aplikacji sprzętu stomijnego? Zajrzyj na naszą stronę internetową i zapoznaj się z naszymi poradnikami dla stomików: Poradniki Stomika (coloplast.pl)

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.