Bądź aktywny

Chodź na zdrowie, czyli kilka słów o spacerach

Paulina Prasuła, Specjalista Telefonicznego Centrum Pacjenta, fizjoterapeuta

Pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. Lato dobiegło końca. Zwiewne, lekkie ubrania znalazły się w szafie, a rowery w piwnicy. Jak dbać o formę jesienią? Jaki sport uprawiać?

Wiele osób uważa, że jesień nie zachęca do uprawiania sportu. Dni stają się krótkie, nie mamy na nic czasu. Zaczyna się szukanie wymówki. Prawdziwi pasjonaci nie zwracają uwagi na porę roku. Jest wiele dyscyplin, które można wykonywać w chłodne, deszczowe dni. Jesienna pogoda nie zmusza nas do rezygnacji ze spaceru czy wycieczki w góry. Jeżeli potrzebujemy motywacji, samotny trening można zamienić na sportową rywalizację.

Niech Cię nogi poniosą

„Mam dwóch lekarzy: moją lewą i prawą nogę” – pisał przed wiekiem brytyjski eseista George Trevelyan. Piesza przechadzka to najlepsza i najłatwiejsza forma aktywności fizycznej. Codzienny spacer wpływa na poprawę samopoczucia. Mimo upływu lat pozwala zachować samodzielność i zdolność radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Badania wykazały, że regularne spacery korzystnie wpływają na cały organizm. Chronią mózg przed osłabieniem pamięci, znacząco zmniejszają ryzyko chorób serca. Systematyczny wysiłek efektywnie wzmacnia mięśnie, jest skuteczną metodą leczenia nadwagi i otyłości. Wędrówka to także okazja do oderwania się od obowiązków, możliwość przemyślenia wielu spraw lub porozmawiania z kimś, o ile na spacer nie wybierzesz się samotnie. Najlepsze efekty dla zdrowia i samopoczucia uzyskasz, spacerując codziennie. Warto zainwestować w wygodne, sportowe buty na płaskiej i elastycznej podeszwie.

Badania wykazały, że regularne spacery korzystnie wpływają na cały organizm. Chronią mózg przed osłabieniem pamięci, znacząco zmniejszają ryzyko chorób serca.

Nordic walking

Parki i leśne ścieżki zachwycają złoto-czerwonymi barwami. Jak zamienić zwykły spacer w przyjemny trening? Wystarczy zabrać ze sobą specjalne kijki. Efektywność marszu zwiększy się nawet o połowę, zarówno jeśli chodzi o pracę mięśni, jak i spalane kalorie. Nordic walking to sport idealny na każdą porę roku, mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek, wagę i wyjściowy poziom sprawności fizycznej. Jedyny potrzebny w tej dyscyplinie sprzęt to kijki. Ten sport to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Odzwierciedla naturalny chód, tyle że z kijkami w dłoniach. Nie ma tu żadnych sztucznych czy wymuszonych ruchów, chód jest swobodny. Najlepiej naukę chodzenia metodą nordic walking zacząć od kilku ćwiczeń, które pomogą w opanowaniu kroku.

Zasady poprawnego chodzenia w stylu nordic walking

Postawa
Podczas chodzenia plecy powinny być wyprostowane (nie garbimy się), brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione i w miarę proste, ale nie sztywne. W miarę przyspieszania pozwólmy ciału pochylić się trochę do przodu.

Ręce i nogi
Pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Rękami poruszamy naturalnie do wysokości pępka.

Kroki
Stawiamy, zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być trochę dłuższe niż zazwyczaj tak, aby czuć rozciąganie w pachwinach.

Pamiętaj!
Intensywność chodzenia, a tym samym wysiłek, regulujesz sam. Marsz skutkuje zastrzykiem energii i poprawia jakość snu, co sprawia, że kolejnego dnia czujesz się bardziej wypoczęty i gotowy do działania. Regularny trening hartuje organizm, sprawia, że rzadziej chorujemy i jesteśmy mniej podatni na wahania nastroju.

Ciekawostka

Chodzenie może odmłodzić nasz organizm nawet o kilkanaście lat, pod warunkiem, że będziemy spacerować codziennie, nie krócej niż 30 minut w szybkim tempie i będziemy robić to długoterminowo.

Przeczytaj także...

Comments are closed.