Artykuły numeruBądź aktywnyStomiaStyl życia

Basen, jezioro, morze – STOMIA A LETNIE KĄPIELE

Wielu stomików obawia się wyjścia na basen, wyjazdu nad morze czy jezioro. Powodem obaw są przede wszystkim lęk przed podciekaniem, odklejeniem się worka oraz brak zrozumienia przez otoczenie. Czy powinniśmy zatem rezygnować z przyjemności wypoczynku nad wodą?

Marta Wolska, Starsza Specjalistka ds. Produktów, Telefoniczne Centrum Pacjenta Coloplast

Pływanie to jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu latem, szczególnie w czasie upałów. Pływanie i ruch w wodzie mają także wiele wymiernych korzyści zdrowotnych:
• wspomaganie układu oddechowego,
• odciążenie stawów,
• wspomaganie procesu odchudzania,
• poprawa kondycji i wydolności organizmu,
• redukowanie wad postawy,
• zmniejszenie poziomu stresu.

REGULARNA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA PRZYNOSI WIELE KORZYŚCI:
• obniża ciśnienie krwi,
• obniża ryzyko powstania zaburzeń sercowo-naczyniowych, reguluje przemianę materii,
• obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
• wzmacnia układ immunologiczny,
• poprawia stan zdrowia psychicznego (zmniejsza objawy lęku, depresji).

Stomia nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z basenu czy jeziora, choć oczywiście wielu stomików ma w tej kwestii obawy natury psychologicznej. Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie. Prawidłowo dobrany sprzęt stomijny oraz akcesoria gwarantują odpowiednie przyleganie przylepca do skóry. Podczas aktywności fizycznej i kąpieli w wodzie ważne jest, aby przylepiec był miękki, a materiał worka nie chłonął wody. W wilgotnych warunkach bardzo dobrze sprawdzą się worki SenSura® Mio.

SENSURA MIO NAD WODĄ
Nowy worek SenSura Mio wygląda inaczej niż znane worki stomijne, gdyż został zaprojektowany po to, by zapewnić maksymalną dyskrecję. Przylepiec SenSura Mio został stworzony w oparciu o technologię BodyFit®, która zapewnia idealne przyleganie przylepca do każdego rodzaju ciała. Jego miękka i elastyczna płytka dopasuje się do Twojego ciała podczas schylania się, ćwiczeń, a nawet podczas pływania. Worek SenSura Mio wyprodukowany został z tekstylnego materiału, który nie wchłania wody. Jest bardzo delikatny, nie szeleści i co najważniejsze jest dyskretny. Trudno zauważyć go pod kąpielówkami czy strojem kąpielowym. Tekstylny materiał, z którego jest wykonany jest na tyle delikatny, że nie powoduje silnego tarcia o skórę, nie podrażnia i nie odparza. Worki SenSura Mio dedykowane są dla każdego, zarówno dorosłych jak i dzieci. Dostępne są w systemie jedno i dwuczęściowym, otwarte oraz zamknięte. Worki zamknięte dostępne są w trzech wersjach: mini, midi oraz maxi. SenSura Mio mini i midi, ze względu na mniejszy rozmiar, są bardziej dyskretne. To idealne rozwiązanie na wakacje nad wodą oraz na wyjście na basen.

KĄPIELE DZIECI ZE STOMIĄ
Przygotowując dziecko do aktywności nad wodą, trzeba zwrócić uwagę na inny problem niż u dorosłych. Wyzwaniem u maluchów jest wypukły kształt ciała oraz zwiększona ruchliwość dziecka. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wyjechać z dzieckiem na wakacje nad morze czy jezioro. Warunek to odpowiednie zaopatrzenie. Worki SenSura Mio są także dostępne dla dzieci i młodzieży. SenSura Mio Kids worek to idealne rozwiązanie dla pacjentów z okrągłymi brzuszkami. Elastyczny i przyjazny dla skóry dziecka przylepiec w kształcie gwiazdy ma specjalne strefy dopasowania na krawędziach płytki, które zwiększają jego elastyczność wokół stomii i zapewniają dzieciom pełną swobodę ruchów. Worki SenSura Mio Kids dostępne są zarówno w wersji jedno i dwuczęściowej. Szary, tekstylny materiał jest bezpieczny, delikatny i nie odparza skóry dziecka. Jest wodoodporny i dzięki temu nie wchłania wilgoci. To idealne rozwiązanie dla dzieci, które bez ograniczeń mogą się bawić i korzystać z letnich kąpieli.

DBAJ O ZDROWIE SKÓRY, UŻYWAJ BRAVA®
Jeżeli obawiasz się, że worek stomijny odklei się podczas kąpieli, możesz użyć dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji skóry wokół stomii. Akcesoria Brava zostały stworzone dla osób, które chcą chronić swoją skórę zarówno przed podrażnieniami, jak i profilaktycznie przed odklejaniem się worka. Wszystkie akcesoria Brava są bezpieczne. Nie zawierają w składzie alkoholu ani środków drażniących, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan skóry. Mogą ich używać zarówno dorośli jak i dzieci. Co zatem zabrać ze sobą nad wodę? Które akcesoria będą najlepsze? Podczas pływania i kąpieli w wodzie warto mieć przy sobie pierścienie uszczelniające w paskach Brava oraz pasek mocujący. Pierścień ma postać półksiężyca. Jego zadaniem jest lepsze uszczelnienie między jelitem a sprzętem stomijnym. Chroni także skórę przed działaniem treści jelitowej. Jest trwały, odporny na rozpuszczanie i łatwy w użyciu. Naklejamy go na krawędź przylepca (pomiędzy krawędź płytki a skórę). Występuje w wersji standardowej oraz XL. Brava pierścień uszczelniający w paskach XL, w porównaniu z oryginalnym pierścieniem w paskach, jest szerszy i dłuższy. Pokrywa większą część brzucha. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla osób z wypukłościami, takimi jak przepuklina okołostomijna. Jeżeli masz obawy, że pierścień nie będzie dla Ciebie wystarczający, możesz do swojej kosmetyczki włożyć pasek mocujący. Brava pasek mocujący do SenSura Mio ma na celu zapewnienie dodatkowej ochrony. Stosuje się go, aby utrzymać płytkę stomijną bezpiecznie w miejscu. Pasek wyposażony jest w cztery zaczepy, które stabilnie utrzymują płytkę na swoim miejscu. Wykonany jest z delikatnego, miękkiego materiału w neutralnym, szarym kolorze, tak by zapewnić Ci dyskrecję. Ważne jest też to, że ma regulowaną długość. Dostępny jest w dwóch rozmiarach: standardowym (100 cm) i XXL (155 cm).

RADA KONSULTANTA TELEFONICZNEGO CENTRUM PACJENTA
Stomiku, dbaj o siebie. Zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych. Dbaj o kondycję fizyczną i psychiczną. Nie rezygnuj z życia towarzyskiego, urlopu i odpoczynku. Możesz pójść na basen, pojechać nad morze i nad jezioro, jeśli tylko o tym marzysz. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie zaopatrzenie i artykuły higieniczne. Zabierz ze sobą kosmetyczkę, w której umieścisz worki zapewniające odpowiednie przyleganie przylepca do skóry. Worki, które mają odpowiedni, wygodny materiał. Jeśli masz obawy, że przylepiec stomijny odklei się podczas kąpieli, pamiętaj o akcesoriach, które dodatkowo zabezpieczą krawędzie przylepca.

 

Na naszej stronie internetowej znajdziesz Poradnik „Stomik na basenie”.
Pobierz go i ciesz się aktywnością w wodzie! https://www.coloplast.pl/opieka-stomijna/osoby-ze-stomia/poradniki-stomika/

 

Masz pytania dotyczące sprzętu stomijnego? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 300 300. Konsultanci Telefonicznego Centrum Pacjenta odpowiedzą na Twoje pytania dokładnie wtedy, gdy potrzebujesz wsparcia i pomocy.

 

SenSura®Mio – sprzęt stomijny dla każdego kształtu ciała. Obecnie dostęony jest sprzęt stomijny dedykowany dla osób z regularnym, wklęsłym i wypukłym kształtem ciała wokół stomii. Chcesz wypróbować nasz sprzęt? Wejdź w link i zamów bezpłatną próbkę: Wybierz odpowiedni sprzęt stomijny dla Ciebie – SenSura® Mio (coloplast.pl)

 

Czy znasz już akcesoria Brava? Wypełnij krótki formularz i zamów bezpłatną próbkę: Brava Srodki do pielegnacji skory (coloplast.pl)

 

Podmiot prowadzący reklamę: Coloplast sp. z o.o.
Nazwa producenta: Coloplast A/S
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przeczytaj także...

Comments are closed.